Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Emir almadık, meraktan söktük'

  Hürriyet Haber
  03 Ekim 2011 - 10:40Son Güncelleme : 03 Ekim 2011 - 11:18

  Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 4’ü muvazzaf asker, 3’ü Sivil Havacılık çalışanı 7 kişi tutuklandı. Helikopterin karakutusunu söken iki subay kendini “Emir almadık, meraktan söktük” diye savundu.

  BBP’nin Merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası soruşturmasında 4’ü muvazzaf asker, 3’ü de Kaza Kırım Raporu’nu hazırlayan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) uzmanı 7 kişi ‘silahlı örgüt üyeliği’ ve ‘delil karartma’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklananlar arasında helikopterin hafızası niteliğindeki cihazları sökerken görüntülenen iki asker de bulunuyor. Askerler cihazları “merak ettikleri için” söktüklerini iddia etti.

  İŞTE O TORNAVİDACI / WEB TV 

  Cihaz çalmak, delil karartmak

   

  Star Gazetesi'nden Lütfi Kaplan'ın haberine göre, Yazıcıoğlu soruşturması kapsamında gözaltına alınan 16 şüpheli Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özden Doğan ve Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şeref Gürkan tarafından sorgulandı. Zanlılardan 4’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 9’u muvazzaf asker olmak üzere 12 şüpheli tutuklanmaları talebi ile Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme “Helikoptere ait cihazların çalınmasına iştirak etmek”, “Suç delillerini karartmak”, Sahte tutanak tanzim etmek” ve Silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 7 kişiyi tutukladı.

   

  ‘Emir almadık meraktan söktük’

   

  Tutuklanan 4 muvazzaf asker arasında helikopterin uçuş bilgilerinin yer aldığı “Argus 5000 CE” ve “Skymap IIIC” cihazlarını söken muvazzaf askerler Aydın Ö. ve Nedim B. ile yine muvazzaf askerler Nusret Memiş ile Cemal Şahin de bulunuyor. Kaza Kırım Raporu’nu hazırlayan SHGM uzmanları Feridun Seren, Mehmet Sevdim ve Kerem Mumcuoğlu da tutuklandı. Mahkeme, Bekir Çiçekçi, E. Semih Yüksekkaya, H. İbrahim Açan, Davut Uçum ve Suat Kaplan’ı ise serbest bıraktı.

   

  Helikopterden cihazları sökerken görüntüleri ortaya çıkan Aydın Ö. ve Nedim B.’nin savcılıkifadesinde, “cihazları sökmeleri konusunda herhangi bir emir-talimat almadıklarını” söyledikleri iddia edildi. Edinilen bilgiye göre, iki subay helikopterin uçuş bilgilerinin yer aldığı “Argus 5000 CE” ve “Skymap IIIC” cihazlarını “sırf merak ettikleri için” söktüklerini iddia ettiler.

   

  ‘Cihazlar bizden sonra sökülmüş’

   

  Öte yandan ilk kaza kırım raporunu hazırlayan ve bu raporda eksik parçalardan söz etmemekle eleştirilen SHGM uzmanı üç kişinin ise ifadelerinde, görevlerini yaptıklarını, parçaların ise daha sonra sökülmüş olabileceğini beyan ettikleri öğrenildi. Ancak, hazırlayıp Meclis Araştırma Komisyonu’na verdikleri raporda cihazların söküldüğüne dair herhangi bir ibare bulunmazken, rapora eklenen fotoğraflarda cihazların sökülmüş olduğunun görüldüğü ortaya çıkmıştı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı