Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Emin Çölaşan: Ne yapmalı!

Emin ÇÖLAŞAN

Marmara denizinin ortasında bir adada dünyanın en acımasız katillerinden biri var. İdam cezası aldı. Yıllar boyu bir piyon ve maşa olarak hizmet verdiği Avrupa, şimdi onun idam edilmesine karşı çıkıyor. Belki Amerika da karşı çıkacak. Onu henüz somut olarak bilmiyoruz.

Bu katil ölümü çoktan hak etti.

Burada hemen bir parantez açayım. Ben kişi olarak idam cezasına karşı değilim. Hele Türkiye gibi dışarıdaki atmacaların gözünü dikmiş olduğu bir ülkede, idam cezası mutlaka olmalıdır.

Dolayısıyla, hukuk açısından bakıldığında, adına Apo denilen katil asılmayı çoktan hak etmiştir.

Kendi yurduna, kendi insanına alçaklık edip 30 bin insanın ölümüne, binlercesinin sakat kalmasına, evinden barkından olmasına neden olan bir ruh hastasına bundan daha hafif bir ceza vermek elbette mümkün değildir.

*Ê*Ê*

Şimdi bizim karşımıza geçip bu adamı korumaya kalkışan ve ‘‘İdam etmeyin’’ çığlıkları atan Avrupa'da bu cezanın olmadığını mı zannediyorsunuz!

Olmasına var da, bunu darağacında yapmıyorlar. Cezaevine attıkları bu gibi tipleri onlar bir anda değil, yavaş yavaş öldürüyorlar. Bir hücre cezası ki, Allah kimsenin başına vermesin. Birkaç metrekarelik bir yerde dünya ile ilişkisi kesilmiş, günde bir saat küçücük ve beş metre yükseklikte duvarla çevrili avluya çıkarılan bir mahkûm düşünün.

Adamın kişiliği yok ediliyor ve yavaş yavaş öldürülüyor.

O bir yaşayan ölü oluyor.

Birkaç yıl sonra bıraksanız da, artık ondan hayır gelmez. Batı dünyası idam etmiyor ama ağır suçluyu böyle profesyonel yöntemlerle idamdan beter ediyor.

*Ê*Ê*

Apo duruşmalarda barıştan yana olduğunu hep vurguladı. Eğer hayatı bağışlanırsa barış için çaba harcayacağını söyleyip durdu. Hatta ‘‘Bu konuda PKK'ya sözüm geçer’’ gibi laflar da etti.

Şimdi önünde bir fırsat var. Ya da bu fırsat ona verilmeli. İmralı'dan bir çağrı yapsın ve örgütün silah bırakmasını sağlasın. Sonucu bir görelim.

Aynı fırsat, bu katile arka çıkan Avrupa ülkelerinin de önünde. PKK'ya verdikleri desteği kessinler. Eğer kesebilirlerse! Yine sonucu görelim.

Türkiye sabırlıdır. Bu süreci bekleyerek geçirebilir.

Buyursunlar, terörün durmasına katkıda bulunsunlar.

Eğer başarırlarsa, Türkiye bunun karşılığını verebilir. Nasıl mı?

İdam kararını Yargıtay onaylar. Hukuk sürecinde müdahale olamaz. Ancak işin siyasal boyutu farklıdır. Baktık ki bu açıdan çok olumlu gelişmeler var, Meclis aşamasında Apo'nun idam dosyası da diğerleri gibi beklemeye alınır.

Eğer terör yeniden başlatılırsa, o zaman Meclis gereğini yapar ve olan Apo'ya olur.

*Ê*Ê*

Apo'nun idamı konusunda biraz serinkanlı düşünmek zorundayız. Bu söylediğimi sakın yanlış anlamayın. Bu adam idam edilmeyi milyonlarca defa hak etmiştir.

Türkiye bazı şeyleri denemek zorundadır. Küçük bir olasılık bile olsa, eğer karşımıza terörü durduracak olanaklar çıkarsa, Türkiye bunu niçin kullanmasın?

Eğer bundan sonra binlerce insanımızın terörde öldürülmesini önleme fırsatını yakalarsak, bunu niye değerlendirmeyelim?

*Ê*Ê*

İdam kararından sonra şimdi top Avrupa'da. Avrupa bu katil örgütünden desteğini çeksin, Türkiye'ye bu konuda somut güvenceler versin, terörün durduğunu görelim, gerekirse biz de kendi çıkarlarımız doğrultusunda belli adımlar atalım...

Çünkü Avrupa desteğini arkasında bulamayan PKK, bir süre sonra sıradan bir dernek konumuna gelecektir. Barındığı ve beslendiği kaynaklar kurursa, bataklığı da yavaş yavaş kurumaya başlayacaktır.

Madem Avrupa Apo'yu böylesine seviyor, o halde hem onun ve hem de bundan sonra öldürülecek nice Anadolu insanının canını kurtarmak için devreye girsinler bakalım!

Terörün sorumlusu belli. Onlar Avrupa'da, hem de devlet ve hükümet düzeyinde! Çağımızın utancı, yüzyılımızın ayıbı.

Almanya'nın desteğinde çıkardıkları gazetede Türkiye'yi her gün tehdit ediyorlar, Apo asıldığı takdirde terör eylemlerini arttıracaklarını açıkça ve hiç çekinmeden söylüyorlar. Avrupa medyası bize ateş püskürüyor. Bunlar gizli saklı değil, ‘‘uygar’’ Avrupa'nın gözleri önünde yapılıyor.

*Ê*Ê*

Şimdi bunlardan bir tavır bekleme zamanı olabilir. Ülkemizde terörün durması belki çok küçük bir olasılıktır. Ama biz buna kapıyı bir aralayalım. Belki bir mucize (!) olur, beklenmeyen şeyler gerçekleşir ve her şey yoluna girer.

Türkiye adam asmaya ve önüne geleni idam etmeye meraklı bir ülke değil. Eğer olsaydı, son idamın gerçekleştiği 1983 yılından bu yana yüzlerce kişiyi, başta teröristler olmak üzere asardı.

Evet, top Avrupa'da.

Milyarda bir olasılık bile olsa, onlardan gelecek olumlu tavrı bekleyelim. Sonuçlarını görelim ve uzun vadede de görmeye devam edelim. Bu, Avrupa'ya vereceğimiz son şanstır.

Baktık ki Avrupa'dan bu konuda tık yok, o takdirde bildiğimizi yaparız.

İdamsa idam. Meclis'ten beş dakikada çıkacak bir karardır.

Yeter ki bir süre sağduyulu ve ülke çıkarlarını gözeterek davranmayı bilelim.

Belki diyeceksiniz ki: ‘‘Yani bu katili pazarlık konusu mu yapalım?’’

Açıkça söylüyorum, evet. Bu gibi olaylar dünyanın her yerinde, ülke çıkarları gözetilerek pazarlık konusu yapılır. Hele bazı canların kurtarılma durumu olacaksa.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI