Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Emin Çölaşan: Çifte bayram

Emin ÇÖLAŞAN

BUGÜN iki bayramı birden kutluyoruz. İlki 19 Mayıs, ikincisi Galatasaray.

Ülkemizin egemenliği ve bağımsızlığı yolunda ilk adım 81 yıl önce bugün, 19 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki arkadaşlarının Samsun'a çıkmasıyla atılmıştı.

Çok kan ve gözyaşı döktük. Çökmüş, işgal altında bir imparatorluktan yeni bir cumhuriyet yarattık.

Bugün yaşamayı sürdürdüğümüz ikinci bayramı ise bize bir Türk takımı armağan etti. Onlar kan ve gözyaşı değil ama çok ter döktü.

Galatasaray, milyarlarca dolar harcamakla bile yapamayacağımız olumlu reklamı da ülkemize armağan etti ve kupayı kazanmakla sadece Türkiye'yi değil, dünyanın dört bir yanını ayağa kaldırdı.

Eğer Avrupa Birliği'ne sadece futbolla giriliyor olsaydı, bizi derhal tam üye yapmaları gerekecekti!

İşin bizi üzen tek yanı, İngiltere'den kalkıp taaa İstanbul'a ve daha sonra Kopenhag'a gelme zahmetine katlanan saygıdeğer holigan kardeşlerimizi hayal kırıklığına uğratmış olmamız!

***

Galatasaray olayından herkesin alması gereken bazı dersler var. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Türk ve İngiliz taraftarlar arasında çıkan sokak kavgalarını izledik.

Birkaç yüz kişi kapışıyor, ortalıkta sandalyeler uçuşuyor, yumruklar konuşuyor, kentin sokaklarında iki taraf birbirini kovalıyor.

Bir günlük, bir gecelik olaylar. Maç sonrasında yatışacağı belli.

Danimarka polisi olaylara müdahale ediyor. Ama bir şeyi vurgulayalım, ortada Danimarka'yı hedef alan bir hareket yok. Terör, yağma, silah, terörist, güvenlik güçlerine saldırı, bombalı pankart, yeraltından çıkarılan cephanelikler, toplu mezarlar, yasadışı örgütler vesaire yok.

Buna rağmen polis gücü etkisiz kalıyor. Polis ne yapacağını şaşırıyor ve komşu ülke İsveç'ten apar topar polis getiriliyor!

Şimdi bir de Türkiye'de yıllardan beri yaşanan terör olaylarını düşünün. Devleti hedef alan, on binlerce insanımızın ölümüyle sonuçlanan, Türkiye'ye maliyeti milyarlarca doları bulan, maddi ve manevi yıkıma neden olan PKK terörünü!..

Bir gecelik olayları kendi güvenlik güçleriyle bastıramayan ve yurtdışından polis ithal etmek zorunda kalan Danimarka, Türkiye'ye terör konusunda ahkám kesen Avrupa Birliği ülkelerinden sadece biri.

Hep söylüyorum, bu Avrupa Birliği ülkeleri bize yaşatılan terörün binde birini yaşasalardı, göçüp giderlerdi. Onları hiçbir güç ayakta tutamazdı.

Bunlar káğıttan kaplandır.

Bunlar sırça köşklerde, kristal káselerde yaşarlar. Başlarına en ufak bir şey geldiğinde elleri ayaklarına dolaşır. Ama bizim başımıza nice belalar açıldığında nutuk atar, nasihat verirler!

***

Galatasaray maçı bize bir şeyi daha öğretti. Bizim gerici takım bundan bir süre öncesine kadar futbol dahil sporun diğer pek çok dalını küçümser, alay eder, hatta hakaret yağdırırdı.

Şimdi taktik değiştirdikleri anlaşılıyor.

Örneğin, yeşil sermaye takımları bu yıl Birinci Lig'e çıkmak üzere.

Kombassan, Jet-Pa, Yimpaş.

Yimpaş çıktı bile.

Jet-Pa gibi vatandaştan aldığı paraları ödeyemeyen, vergi borcu trilyonlara ulaşmış kuruluşlar, burada defalarca yazdığımız gibi, milyonlarca dolar parayı şimdi futbola ve futbolculara yatırıyor. Reklamın en büyüğünü keşfettiler.

***

Önceki gece Galatasaray maçında bazı Fazilet belediyeleri büyük kentlerimizin meydanlarında dev ekranlar kurdular.

Daha önceden reddettikleri, küçümsedikleri ulusal bayramlarımızı bile artık kendi çaplarında kutluyorlar. Afişler, pankartlar asıyorlar, ışık düzeni kuruyorlar.

Çok büyük aşamadır!..

Çünkü Türkiye'de esmeye başlayan Atatürkçü rüzgárların önünde duramayacaklarını anladılar. Belli ki bir yerden, belki Balgat'ta yaşayan bir hocaefendiden taktik aldılar.

Partilerinin ‘‘gerici’’ görüntüsünü silmeye, futbol maçlarını kullanarak toplumda sempati yaratmaya çalışıyorlar.

Bunlardan biri maç gecesi yine yandaş ekranlarda pişkince boy gösteriyor, Galatasaray için dua ettiğini falan söyleyip şirinlik gösterisi yapıyordu. Tayyip ise Danimarka'da boy gösteriyordu!

Ankara'nın Kızılay meydanına Çankaya Belediyesi tarafından 19 Mayıs bayramı nedeniyle asılan Atatürk resimli dev bayrak da, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından indiriliyor ve Kızılay'da büyük kavgalar çıkıyordu.

Bunların yaptığını İngiliz holiganlar bile yapmadı.

***

Türk sporuna en büyük başarılardan birini kazandıran Galatasaray için ne desek azdır. Her şeyi hak ettiler. Sadece İngiltere'de oynadıkları Leeds maçı bile, başlı başına bir olaydı.

Bırakın maçın bütününü bir yana, önceki gece penaltı atışları sırasında onların yerinde olmak her babayiğidin harcı değildi. Nitekim Arsenal'de oynayan dünyanın en ünlü futbolcuları, iki penaltı vuruşunu kaçırdılar.

Galatasaray, her alanda başarıya hasret kalmış olan Türk milletine en büyük armağanı verdi.

Darısı diğer alanlardaki başarılarımıza.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI