Gündem Haberleri

GÜNDEM

  EMI "satış rakamlarını şişiriyor" suçlaması

  Hürriyet Haber
  09.04.2004 - 11:36 | Son Güncelleme: 09.04.2004 - 11:36

  İngiltere'nin müzik devi EMI'nin, piyasadan bağımsız pazarlama danışmanları kiralayarak albüm satışlarını olduğundan yüksek gösterdiği iddia edildi. Daha önce EMI Müzik Dağıtım'da Başkan Yardımcılığı yapan Gene Rumsey'in bir mahkeme esnasında verdiği yeminli ifadeye göre, EMI müzik endüstrisi için standard raporlama ajanslığı yapan Nielsen SoundScan'a verdiği albüm satışlarına dair rakamları piyasadan kiraladığı bağımsız pazarlamacılar yoluyla şişirdiğini söyledi.

  Rumsey'in ifadesini ele geçiren The New York Post gazetesi, ifadenin EMI ile kasetlerini dağıttığı ve kendisine 1 milyon dolar borcu olduğunu iddia ettiği Avatar Records müzik şirketi arasındaki bir davanın görüşülmesi sırasında verildiğini kaydetti.

   Avatar'ın ise açtığı bir karşı davada EMI'yi pazarlama danışmanları tutarak Avatar'a usulsüz fatura düzenlemekle suçladığı ifade edildi. EMI da yaptığı bir açıklamada, Avatar'ı kendi açtıkları davayı saptırmaya çalışmakla suçlamıştı.

  Rumsey'in 5 yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında EMI'den ayrılarak Concord Records'da çalışmaya başladığını yazan gazete, ifadelerin Aralık ayında verilmesine rağmen henüz ele geçirildiğini iddia etti.

  Rumsey'in kendi kelimeleriyle albümlerdeki tiraj şişirme operasyonları şöyle gerçekleştirilmiş:

  ''Perakendecilere bağımsız bir pazarlama şirketi tarafından bir albümün ücretsiz kopyaları verilmekte ve bunun karşılığında aslında satılmamış albümlerin kendileri tarafından satın alındığını kayda geçirmeleri istenmekteydi.'
  Her operasyon için pazarlama danışmanlarına 10,000 dolar ödendiği kaydedilirken, danışmanların bazı legal işlerde de EMI'ye yardımcı olduğu ve belirli bazı sanatçılar için promosyon kampanyaları yaptıkları ifade edildi.

  Rumsey, kendisinin EMI Başkanı Mike Mack ile görüşerek, albümleri pahalı bir yoldan satılmış gibi göstermektense müşteriler nezdinde ilgi uyandırarak gerçekten satmaya çalışmanın daha iyi bir yol olduğunu hatırlattığını da söyledi.

  New York Post'un haberinde, büyük müzik firmalarının yalanlamasınarağmen, müzik piyasasını bilen pek çok kişinin benzer tiraj şişirmelerinin sektörde çok yaygın olduğunu ileri sürdüğü de kaydedildi. Benzer bir dava da Universal şirketinin benzer uygulamalaryapan DefJam branşıyla ilgili olarak açılmıştı.

  Gazetenin haberinde, California Senatörü Kevin Murray'ın da iddialar üzerine harekete geçerek EMI Record Music Kuzey Amerika başkanına yazdığı bir mektupta iddialar hakkında bilgi istediği kaydedildi. Murray'ın ofisiyle EMI yetkililerinin geçtiğimiz hafta buluşarak konuyu tartıştıkları ifade edilirken, Murray'ın daha ileri bir adım atmayacağının henüz belli olmadığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı