Emekliye Emlak Vergisi indirimi

Hürriyet Haber
20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uzun yıllardır geçerli olan emeklilere emlak vergisinde indirim, bu yıl da uygulanacak. Bakanlar Kurulu'nun dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, Türkiye sınırları içinde tek meskeni olup, bu meskende bizzat oturan ve gelirleri sosyal güvenlik kurumlarından (SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur) aldıkları aylıklardan ibaret bulunanlar, binde 4 yerine, binde 2 oranında bina vergisine tabi olacak.

İndirimli bina vergisinin uygulanabilmesi için 1986-1997 yıllarında indirimli orandan yararlanan ve bunun için belediye başkanlıklarına ''tek meskeni olan emeklilere, dul ve yetimlere ait bildirimi'' vermiş olanlar, yeni bildirimde bulunmayacak.

Ancak 1998'de edinilen bina nedeniyle ilk defa emlak vergisi ödeyecekler ile daha önce bina mükellefi olmakla birlte ilk defa bu yıl aranan koşullara sahip olanlar, emlak vergisi beyannameleriyle birlikte belediyelere ek bildirimde bulunacak.

Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, kararın yayımı tarihinden önce bu yıla ait bina vergisinin ilk taksidini ödemiş olanlardan, ikinci taksit ödemesi sırasında fazla ödenen vergi düşülecek. Her iki taksidi de ödemiş mükellefler ise bunu geri alabilecek ya da fazla vergi 1999 bina vergisinden mahsup edilecek.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı