Gündem Haberleri

  Emekliye ’bir ay çalış, maaşın artar’ yolu kapandı

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2000 yılından sonra emekli olanların, aylıklarını kestirip, kısa süre çalıştıktan sonra yüksek emekli maaşı alabilmek için yeniden emekli olmalarını engelleyen teklif dün TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştı.

  AKP Çorum Milletvekili Agah Kafkas’ın kabul edilen teklifine göre, 2000’den sonra emekli olduktan sonra bir süre çalışan, ardından ikinci kez emeklilik başvurusunda bulunanların kesilen aylığına geçmiş dönemdeki büyüme farkı eklenmeyecek. Bu kişiler sadece son çalıştıkları süredeki TÜFE artışı ile kalkınmışlık hızından yararlanacak. Bu kişilere sadece çalıştıkları süre içinde emeklilik maaşına yapılan zam yansıtılacak.

  2000’DE SİSTEM DEĞİŞTİ: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, teşekkür konuşmasında yaşlılık aylığı bağlama sisteminin 2000 yılından önce gösterge esasına göre yapıldığını ve farklı oranlarda aylıklar bağlandığını ifade etti. 2000 yılından sonra bu sistemin tümden değiştiğini hatırlatan Çelik, büyüme hızı düşük olduğundan önceleri sistemin sorun oluşturmadığını, büyüme hızı arttığında sistemde açık oluştuğunu ifade etti.

  307 KİŞİ YARARLANDI: Bakan Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: "2000-2007 yılları arasında, bin 395 kişi emekli maaşını kestirmiş, tekrar çalışmaya başlamış. 307 kişi ise kısa süreli çalışma yapmış. Bir ay,iki ay çalışmış, yeniden emekli maaşı talebinde bulunmuş. Son bir ayda bu konu gündeme getirilince, o günden bugüne müracaat edenlerin sayısı, teklif komisyonda görüşülürken 4 bin 898’di. Bugün itibariyle 5 bin 441 kişi maaşını kestiriyor ve çalışmaya başlıyor. Eşitler arasında eşitliliği bozmaya dönük bir tabloyla karşı karşıyayız. Emeklilerin maaşları arasında zaten uçurum var. Bu düzenleme, bunun olmaması adına getirdiğimiz bir düzenlemedir."

  MUHALEFETE CEVAP: Muhalefetin yolsuzluklarla ilgili eleştirilerine de yanıt veren Bakan Çelik, "Parlamentoda bulunan hiçbir arkadaşımızın, ne yolsuzluğa bulaşması, ne de yolsuzluğun içinde olması söz konusu değildir. Türkiye, hukuk devletidir. Böyle bir belge, bilgi varsa, bunun sonuna kadar takibi hepimizin asli görevidir" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı