Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Emeklinin vergi iade çilesi

VERGİ iade fişlerinin çalınma ve kaybolma sorununun önüne geçilmesi amacıyla başlatılan, "makbuz karşılığı teslim alma" uygulaması, emeklilerin banka kuyruklarında çile çekmesine yol açıyor.

Zarf teslim işlemlerinin uzun sürmesi, emeklilerin banka şubeleri önünde uzun kuyruklarda saatlerce soğuk ve yağmur altında beklemesine neden oluyor.

DOKUZ günlük bayram tatili nedeniyle, emeklilerin vergi iade zarflarını bankalara teslim etme süresi, 31 Ocak Salı gününe kadar uzatıldı. Ancak, bu kez de emekliler, vergi iade fişlerinin çalınma ve kaybolma sorununun önüne geçilmesi amacıyla başlatılan, "makbuz karşılığı teslim alma" uygulamasına teslim olmak zorunda kaldı. Zarf teslim işlemlerinin vakit kaybına yol açması, emeklilerin banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturmasına ve saatlerce soğuk ve yağmur altında beklemesine yol açıyor.

Başbakan Tayip Erdoğan’ın 2006’dan itibaren emeklilerden vergi iade zarfı alınmayacağını açıklamasının ardından son kez vergi iade zarflarını banka şubelerine teslim ediyor. Ancak, Maliye Bakanlığı, teslim edilen fişlerde çalınma, kaybolma gibi sorunlar yaşanmaması için bu yıl bankalara "makbuz karşılığı teslim alma" zorunluluğu getirdi.

Arkadaşımız Ceyhun Kuburlu’nun yaptığı araştırmaya göre, buna bir de bankaların zarfların üzerinde yer alan vergi iade matrahı, daha önce ödenen avans miktarı, tahsis numarası gibi unsurların da eksiksiz doldurulmasını istemesi, işlemlerin uzun sürmesine yol açıyor. Ayrıca, vergi iade zarfları için banka şubelerinde yeterli personel ayrılmaması da kuyrukların uzamasındaki en önemli unsurlardan birini oluşturuyor.

2.5 MİLYON EMEKLİ: 2 milyon 404 bin SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisinin vergi iade zarflarını ay sonuna kadar alması gereken Ziraat Bankası, Halk ve Vakıfbank yetkilileri, emeklilerin maaş ödemelerine bir de vergi iade zarfı eklenince, kapasitelerinin üzerinde çalışmak zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, bu yılki sorunun yapılan işlemlerin uzun zaman almasından kaynaklandığını belirtiyor. Vakıfbank yetkilileri, "Dokuz günlük bayram tatili nedeniyle azalan teslim süresi, bir hafta daha uzatıldı. Buna rağmen, kuyruklarda azalma olmadı" dediler. Halkbank yetkilileri de, emeklileri isyan noktasına getiren kuyruklar için; "Yeni yılın ilk ayını sadece emeklilerin zarflarını toplamakla geçirdik. Oysa bankalar sadece bankacılık faaliyetleri için düzenlenmiş. Yani insanların para çekmesi, para yatırması ve kredi alması için. Şubelerde zarf teslim alma gibi bir alt yapı oluşturulmadığı için kapasitenin üzerinde çalışılmak zorunda kalınıyor. Günlük ortalama işlem adedi 52 olan bir şubenin bile, gün sonunda 375 işlem yaptığı görülüyor. Bunun sonucunda hem emekliler eziyet çekiyor hem çalışanlar. Ortaya bir kaos çıkıyor" dedi.

AVANS OLARAK VERİLECEK: Bu yıl, son kez vergi iadesi için fiş toplayan emeklilerin çilesi, önümüzdeki yıl bitiyor. Bundan böyle emeklilere her ay vergi iadesi bedeli karşılığında maaşlarına yüzde 4 oranında ek yapılacak. Avans olarak ödenecek bu bedel, maaşlarla birlikte peşin verilecek. Emeklilerin bunu fatura ya da yazar kasa fişiyle belgelendirmeleri de gerekmeyecek.

Ziraat: Süre Şubat’a uzatılsın

ZİRAAT
Bankası Şube Operasyon Daire Başkanı Celal Kahveci, geçen yıl yaşanan sorunların bu yıl yaşanmaması için işlemlerin daha dikkatli yapıldığını söyleyerek, "Uygulamalarda değişikliği biz yapmıyoruz. Maliye Bakanlığı’nın gönderdiği tebliği uyguluyoruz. Geçen yıl, bazı sıkıntılar yaşandı. 2.5 milyon emekli tüm yıl fiş toplanıyor. Bu fişler aynı anda banka şubelerine teslim ediliyor. Bu da, aşırı yığılmaya yol açıyor. Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, sürenin şubat ayına da sarktırılmasını istedik. Hiç değilse şubat ayının ilk haftalarında da bu işlem devam etsin. Henüz cevap alamadık, ama umarım önümüzdeki hafta bizi bilgilendirirler" dedi.
X