Gündem Haberleri

  'Emeklilik yaşı 85'e çıkarılmalı'

  A.A.
  18.02.2006 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bir bilimadamı, ortalama ömürdeki artış eğilimi nedeniyle emeklilik yaşının 2050'ye kadar 85'e çıkarılması gerektiğini savundu.

  Stanford Üniversitesi'nden Shripad Tuljapurkar, yaşlanmaya karşı sağlanan ilerlemelerin gelecek 20 yılda ortalama ömrü her yıl bir yıl artırabileceğini söyledi. Tuljapurkar, St. Louis'teki bir bilimsel toplantıda yaptığı konuşmada, bu durumun, mevcut emeklilik yaşlarının yürürlükte kalması halinde dünya ekonomilerini zora sokacağını ifade etti.
  Araştırmasında yaşlanmayla ilgili tarihsel eğilimler, nüfus artışı ve ekonomik faaliyetleri göz önünde tuttuğunu söyleyen Tuljapurkar, bunlardan yola çıkarak, yaşlanmaya karşı teknolojilerin artacağı 2010 ile 2030 yılları arasında ortalama ömrün her yıl bir yıl daha uzayacağı sonucuna vardığını kaydetti.

  Amerikalı bilimadamı, ortalama ömrün kendi hesapladığı şekilde artmasının ekonomi, yaşam biçimi ve nüfusa büyük etkileri olacağına dikkati çekerek, vardığı sonuca göre, çalışanların 65 yaşında emekli olması halinde ABD'de sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarının iki katına çıkacağını söyledi.

  Tuljapurkar, ancak emeklilik yaşının 85'e çıkarılması halinde sosyal güvenlik ve sağlık harcamalarının bugünkü seviyede kalabileceğini anlattı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı