Emeklilik yaşı 58-60

Hürriyet Haber
10 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 10 Temmuz 1999 - 00:01

Hükümet, emeklilik yaşının kadında 58, erkekte 60'a çıkarılmasını kararlaştırdı. Prim ödeme gün sayısı ise 8 bin 300 olarak belinlendi. Emekliliğe hak kazanmış olanlar, yeni yasadan etkilenmeyecek.

HÜKÜMET, Sosyal Güvenlik Reform Tasarısı'na dün start verdi. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarıya göre, yasa yürürlüğe girdikten sonra ilk kez işe girenler kadın ise 58, erkek ise 60 yaşında emekli olacak. Emeklilik için prim ödeme gün sayısı ise 8 bin 300 olarak belirlendi. Emekliliğe hak kazananlar yeni tasarıdan hiç etkilenmeyecek, mevcut emeklilik düzenine göre emekli olabilecekler. Emekliliğine 1 yıldan az kalan kadınlar 40, erkekler 45 yaşında emekli olabilecekler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın hazırladığı ‘‘Sosyal Güvenlik Reform Taslağı’’ dünkü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Tasarı, imzalar tamamlanınca jet hızıyla Meclis'e sevkedilecek ve yasalaştırılmaya çalışılacak. Ancak, tasarıya işçi ve memur konfederasyonları karşı çıkıyor.

İLK RAUND TİSK'İN

Tasarıda, işveren konfederasyonu TİSK'in önerdiği yaş haddi benimsendi. TİSK, işsizlik sigortasına karşı çıkarken, üç işçi ve üç memur konfederasyonu tasarıyı ‘‘Türkiye gerçeklerinden uzak ve uygulanamaz’’ buldu. Sert tepki gösteren işçi ve memur konfederasyonları tasarının Meclis'te yumuşatılması ve iş güvencesinin de tasarıya dahil edilmesi için ortak eylem yapmaya hazırlanıyorlar.

Tasarı, işçi konfederasyonları ile işveren örgütleri arasında yaşanan ‘‘taktik mücadelenin’’ de bir sonucu oldu. İlk kez sigortalı olanlar için TİSK 58-60, üç işçi konfederasyonu ise 50-55'i öneriyordu. İşçi kesimi iş güvencesinin dahil edilmesi halinde 53-58'i de kabul edebilecekti. Ancak tasarıda, hem iş güvencesinin yer almayışı, hem de TİSK'in 58-60 yaşın kabul edilmesi ‘‘Taktik savaşının ilk raundunu’’ işverenlerin kazandığı şeklinde yorumlandı. TİSK'in, İşsizlik Sigortası'ndan ötürü tasarıya karşı çıkması ise işçi kesiminin tepkisini ‘‘dengelemeye’’ yönelik yeni bir ‘‘taktik’’ olarak nitelendi.

Yaşar Okuyan, yasa yürürlüğe girdiği tarihte emekliliğe hak kazananlar için herhangi bir düzenlemenin söz konusu olmadığını ve bunların kazanılmış haklarının korunduğunu söyledi.

Tasarıya, işçi kesiminin isteği olan iş güvencesi dahil edilmezken, İşsizlik Sigortası eklendi. Kayıtdışı işçiliği önlemeye yönelik caydırıcı önlemler de tasarıda yer aldı.

Tasarıya eklenen ‘‘zorunlu’’ İşsizlik Sigortası taslağı yasalaşırsa, bundan yararlanma koşulları şöyle:

Yasadan, kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalan ve 3 yıl içinde son dönemde kesintisiz 120 gün olmak üzere en az 600 gün prim ödeyen sigortalılar yararlanacak.

3 yıl içinde toplam 600 gün sigorta primi ödeyenlere 180 gün, 900 gün sigorta primi ödeyenlere 240, 1080 ve daha fazla sigorta primi ödeyenler ise toplam 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alacak.

İşsizlik sigortası, işsizlik ödeneği verme dışında, işsizlerin yeni iş bulmasına yardım, meslek geliştirme ve meslek edindirme eğitimi ile hastalanan sigortalıların tedavi giderlerinin karşılanmasını da kapsıyor.

Hak-İş: Tepkimizi göstereceğiz

HAK-İş Başkanı Salim Uslu da, Hürriyet'e şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Bu tasarı ile popülist politika yapıldığı bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye yanlışı tekrar ediyor. Yasalar, toplumun ihtiyaçlarına şartlarına göre yapılır. Bu tasarı böyle yasalaşırsa uygulanma şansı bulamayacak. Tasarı ile politikacılara, siyasi rant sağlama fırsatı da veriliyor. Yarın başlayacaklar; ‘Bize oy verin, bu yasayı düzeltelim' diye. Keşke bunlara gerek kalmasaydı. Yazık ülkenin zamanına. Hükümet çalışanları ve ESK'yı yok saydı. IMF ve işveren kesiminin dediğini yaptı. Elbette, bu tasarıya karşı tepkimizi yükselteceğiz.’’

DİSK: Genel grev habercisi

SOSYAL Güvenlik Reformu'na işçi ve memur kesimin günlerdir süren tepkisi dün de DİSK'in (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) düzenlediği yürüyüşle devam etti. Bostancı'dan başlayan yürüyüşe katılan DİSK Yönetim Kurulu ve Konfederasyon'a bağlı sendika yöneticileri ‘Vur Vur inlesin Ankara dinlesin’ diye slogan attılar ve yürüyüşün bitiş noktası olan Kartal Postanesi'nden de Hükümet'e protesto telgrafı çektiler.

Yürüyüşe katılan DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, emeklilik yaşının 58-60'a yükseltilmesini öngören tasarı için, ‘‘58-60 yaş, Türkiye'de fiilen hiçbir vatandaşın elde edemeyeceği haktır. Yani bu, mezarda emekliliktir’’ dedi. Karabay, bir haftadır eylemlerle, Türkiye'de önemli bir toplumsal hareket olmasın diye çalışanların sıkıntısını devletin her kademesine anlatmaya çalıştıklarını vurguladı. Karabay şunları söyledi:

‘‘Bugün yürüyen DİSK'in sendika yöneticileridir. Fabrikalar kaynıyordu, işçi hareket istiyordu. İşçiyi sokağa dökmek bir anlık iştir. Bu, genel grevin habercisidir. Kimsenin inanmadığına, bizim inanmamızı isteyecek bir tasarı sunuyorlar. Türkiye'de 9 bin-10 bin 800 iş günü, 58-60 yaşında emeklilik hakkı demek, fiilen emekliliği ortadan kaldırmak demektir. Kağıt üstünde var olan hakların, Türkiye'de kullanılamaz hale getirilmesidir.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı