Ege Haberleri

EGE

  Emeklilerin dert kürsüsü

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  03.07.2012 - 10:07 | Son Güncelleme:

  İzmir’de DİSK Emekli Sen Konak Şubesi'nin, Emekliler Haftası nedeniyle, emeklilerin özgürce sorunlarını dile getirmeleri için Konak'ta kurduğu kürsü, dert kürsüsüne dönüştü. Kürsüye çıkan emekliler içlerini döktü.

  Konak'ta Yeni Karamürsel Mağazası önünde kurulan “Özgür Kürsü”ye çıkan emekliler, çocuklarını okutamamaktan, pazarlarda akşam karanlığında çürük meyve ve sebze toplamaktan, kendileri torunlanlarını alıp bir yaz tatiline, pikniğe bile gidemezken, kruvaziyer gemilerle kente gelen Avrupalı emeklileri izlerken içlerinin kan ağladığından yakındı. Yapılan maaş zamlarının azlığından, parasız sağlık denilerek maaşlarından kesinti yapılmasından şikayet edenler oldu.


  DİSK Emekli Sen Konak Şube Başkanı İbrahim Yılmaz, Türkiye'de Emekliler Haftası'nın onların sorunlarını dile getirmekten uzak, hamasi nutukların atıldığı, tutulmayacak vaatlerin peş peşe verildiği törenle geçiştirildiğini belirterek, “Bugün, hangi devlet yetkilisine, siyasi parti liderine sorsanız, size kulağa hoş gelecek cevaplar verip, ancak emeklilerin içinde bulundukları çağdışı yaşam koşularının sorumluluğunu başkalarına mal edecektir. Bu yalanlara inanmayıp, sesimizi yükselttiğimizde ise aba altından sopa gösterilecek ve ‘Size çok verip vatandaşlara haksızlık mı yapalım? Yunanistan gibi olmamızı istiyorsunuz’ Gibi tehditlerle susmamız ve teşvik pakatleri ile ülke kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesine seyirci kalmamız istenecektir” dedi.


  Yılmaz, Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapılması gereken mutfak masraflarının, yani açlık sınırının 1047 TL, giyim, kira, elektirik, ulaşım, eğitim ve sağlık gibi diğer zorunlu harcamalarında dahil olduğu yoksulluk sınınırın 3 bin 312 TL olduğunu belirterek, “Ortalama emekli aylığı 900 TL'dir. Bu durumun düzelmesi sahte değil, gerçek bir intibak yasası ile mümkünken, şeçim döneminde muhalefet partilerinin ‘İntibak yasası çıkaracağız’ vaatlerinden dolayı şıkışan iktidar, sihirbazlık yaparak verdiği sözü basit bir iç düzenleme ile geçiştirdi” dedi. Hükümet yetkililerinin, emeklilerin bu kürsüden söylediklerine kulak verip, sorunlarına çözüm bulmalarını beklediklerini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı