Emeklilere ‘zorunlu’ ödemesi gecikmeyecek

Hürriyet Haber
29 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 29 Nisan 1998 - 00:01

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli olacak kişilerin zorunlu tasarruf fonunda biriken ana para ve nemalarının hemen ödenmesi amacıyla yasa taslağı hazırladı. Çağan, yaptığı açıklamada, bakanlığınca hazırlanan yasa taslağının, emeklilik başvurusu üzerine sosyal güvenlik kuruluşlarınca çalışana, ‘‘emekliliği hak ettiği’’ne dair belge verilmesinin, fonda biriken anapara ve nemanın ödenebilmesi için yeterli sayılmasını öngördüğünü bildirdi.

Mevcut uygulamaya göre, farklı sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışan kişinin emekliliğe hak kazandığında zorunlu tasarruf kesintilerini alabilmesi için sosyal güvenlik kurumları arasında yazışmalar gerektiğine dikkati çeken Çağan, bu uygulamanın zaman kaybına neden olduğunu kaydetti.

SENDİKA TEPKİSİ

Bugünkü uygulamaya sendikaların tepki gösterdiğini ifade eden Nami Çağan, şunları söyledi: ‘‘Emeklilik işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle, emekliliği hak eden kişilerin zorunlu tasarruf fonundaki ana para ve nemaları geç ödeniyordu. Hazine, zorunlu tasarrufların ödenmesi için emeklilik cüzdanının alınmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca kişi farklı sosyal güvenlik kuruluşlarında çalışmışsa, kurumlar arasındaki yazışmalar da zaman kaybına neden oluyor. Haliyle bu durum yakınmalara neden oluyor. Hazırladığımız yasa taslağı, emekliliğe hak kazanan kişilerin zorunlu tasarruf fonundaki ana para ve nemalarının hemen ödenmesini öngörüyor.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı