Emeklilere zam müjdesi

A.A.
07.02.2006 - 19:16 | Son Güncelleme:

TBMM Genel Kurulu'nda, emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son verilerek, bunun yerine ek ödeme yapılması ile maaşlarına yüzde 6 oranında zam yapılmasını öngören yasa tasarısının 3 maddesi kabul edildi.


Kabul edilen maddelere göre, SSK, tarım sigortası ile Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına, 2006 yılı Ocak ayı ödeme döneminden itibaren yüzde 3, Temmuz ayı ödeme döneminden itibaren de yüzde 3 olmak üzere yüzde 6 oranında artış yapılacak. Tasarının maddeleri üzerindeki görüşmelerde, emeklilere TÜFE farkının ödenmediği yönündeki eleştirilere hükümet adına yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, TÜFE farkıyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini söyledi. SSK'nın, emeklilere hak ettikleri herhangi bir ödemeyi yapmaktan kaçınmayacağını ifade eden Başesgioğlu, ortada net bir karar olmadığını, bütün meselenin bundan kaynaklandığını kaydetti. Başesgioğlu, SSK ve bakanlık olarak yargı sürecinin net bir şekilde ortaya çıkmasını beklediklerini ifade ederek, ödeme yapılması için bürokratlara talimat veremeyeceğini, bunun yasal zemininin bulunmadığını bildirdi.
SSK'nın, TÜFE farklarıyla ilgili 27 trilyon lira civarında ödeme yaptığını ifade eden Başesgioğlu, şöyle konuştu:
“SSK, 'Aralık ayından Ocak ayına geçerken 19 günlük TÜFE farkı doğmuştur, bunu ödüyorum' demiştir. Emeklimiz, '19 günlük değil, bu para, 2002 yılında ödendiği için 28 ay TÜFE farkım doğdu' diyor. Hukukun, henüz nokta koyamadığı durum budur. Bu süreci bekliyoruz. Bu süreç sonunda ortaya ne çıkıyorsa, boynumuz kıldan ince... Eğer bir hak, alacak söz konusuysa, SSK bunu son kuruşuna kadar ödeyecektir. Ama 'hakkı yoktur' derse, herhangi bir ödeme yapmayacaktır. Konu bu kadar açık ve çıplaktır.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı