ANKARA HABERLERİ

Emekliler Günü’nde anlamlı hatırlatma

Hürriyet Haber
01.07.2007 - 00:00Son Güncelleme : 30.06.2007 - 20:18

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Başkanı Kazım Ergün, her yıl umutla emeklilerin sorunlarının çözülmesini beklediklerini belirterek, "Fakat yaşlı insanlar olduğumuz için çok fazla zamanımızın olmadığının da hükümetlerce bilinmesini istiyoruz" dedi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Genel Başkanı Kazım Ergün, her yıl umutla emeklilerin sorunlarının çözülmesini beklediklerini belirterek, "Fakat yaşlı insanlar olduğumuz için çok fazla zamanımızın olmadığının da hükümetlerce bilinmesini istiyoruz" dedi.

Kazım Ergün, Büyük Önder Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olması sebebiyle her yıl 30 Haziran’ın Emekliler Günü, takip eden haftanın da Emekliler Haftası olarak kutlandığını ifade etti.

Emeklilerin, hak ettikleri yaşam seviyesine ulaşamadıklarını dile getiren Ergün, emeklilerin çözüm bekleyen çok sayıda sorunun olduğunu kaydetti. Ergün, "Her yıl umutla bu sorunların çözülmesi bekliyoruz, ancak bu sorunlar çözülemediği gibi üzerlerine yeni sorunlar ekleniyor. Yine de umudumuzu kaybetmek istemiyoruz. Fakat yaşlı insanlar olduğumuz için çok fazla zamanımızın olmadığının da hükümetlerce bilinmesini istiyoruz" diye konuştu.

Halen 623 YTL olan açlık sınırı karşısında, ortalama emekli aylıklarının 527 YTL civarında olduğunu belirten Ergün, emeklinin açlık ve sefaletle boğuştuğunu ifade etti. Ergün, emekli aylıklarının açlık sınırının üzerinde bir seviyeye çekilmesini istedi.

ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR

Kazım Ergün, emeklilerin çözüm bekleyen sorunlarını ve bu sorunların çözümü için taleplerini de şöyle sıraladı:

İşçi emeklileri, dul ve yetimleri arasındaki farklılıkları giderecek intibak işlemi yapılmalıdır.

Yürürlüğü ertelenen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nda işçi emeklilerinin aylıklarının TÜFE oranında artırılmasına yönelik düzenleme korunmaktadır. Bu madde yeniden düzenlenmeli, işçi emeklilerinin de refahtan pay alabilecekleri şekilde artışları içeren bir düzenlemeye gidilmelidir.

Yasada çalışan emekliden alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi makul bir seviyede yeniden tespit edilmeli, işçi emeklileri aleyhine olan durum ortadan kaldırılmalıdır.

Sağlıkta emekliden katkı payı alınmamalıdır.

1 Ocak 2000-1 Haziran 2002 tarihleri arasındaki aylık ödemelerinde TÜFE artış oranının aybaşı yerine, maaş ödeme gününe göre tespitinden doğan TÜFE farkı alacakları ödenmelidir.

2002/4847 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği yerine getirilerek, 2002 yılı memur aylıklarında yapılan artış oranından kaynaklanan fark alacaklarımız 31 Aralık 2002 tarihindeki aylık ve ödemelere yansıtılmalıdır.

2007 yılı Bütçe Kanunu’nun 30. maddesinin 6. bendi gereği, memurlara yapılan ücret artışı oranı kadar işçi emeklilerine de artış yapılmalı, yüzde 2.25 eksik ödemenin tamamlanması gerekmektedir.

Sayıları 8 milyonu bulan emekli, dul ve yetimler Ekonomik ve Sosyal Konsey’de temsil edilmelidir.

Emeklilere, AB standartlarında olduğu gibi sendika hakkı verilmelidir.

-SSK hastanelerinin devir bedellerinin kuruma ödenmesi, bu bedeller ile hak sahibi işçi emeklileri, dul ve yetimlerinin taleplerinin yerine getirilmesi Anayasa’nın emridir."

Emekli memurlar baston ve davulla eylem yaptı

BİRLEŞİK
Emekliler Derneği (BEDE) Genel Başkanı Yücel Coşkun, "Oyumuzu, Atatürk’ün ’Emekli devletin aynadaki kendi görüntüsüdür’ sözünü önemseyen ve gerçek anlamda emeklinin yanında olan partiye vereceğiz" dedi. Coşkun, Abdi İpekçi Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında, "hükümetin emeklilerin hiçbir talebini yerine getirmediğini" öne sürerek, "hükümete gerekli cevabı sandıkta vereceklerini" söyledi. Emeklilerin ekonomik sıkıntıları nedeniyle ocaklarında yemek pişmediğini, hükümete seslerini duyuramadıkları görüşünü dile getiren Coşkun, "Oy sandığı geldi... artık baston bizim elimizde" dedi. Daha sonra, piknik tüpünde taş kaynatıp, seslerini duyurmak için davul çaldıran BEDE üyeleri, hükümete uyarıda bulunmak amacıyla da sembolik olarak bastonlarını havaya kaldırdılar.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Emekliler Günü’nde anlamlı hatırlatma haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Eylül 2017, Cumartesi
 • İmsak
  04:50
 • Guneş
  06:29
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:17
 • Akşam
  18:53
 • Yatsı
  20:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı