Emekli vergi iadesi ve zamlı maaşı birlikte alacak

A.A.
23.01.2006 - 10:30 | Son Güncelleme: 23.01.2006 - 10:35

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin, muhtemelen gelecek aylık döneminde hem vergi iadelerini hem de zamlı aylıklarını alma imkanına kavuşacaklarını söyledi.

Başesgioğlu, emeklilerin zamlarını ve vergi iadelerini bu ay alamadıklarını belirtti. Emekli aylıklarına ilişkin yasa tasarısının, TBMM'de bulunduğuna işaret eden Başesgioğlu, şunları kaydetti: “Emekli aylıklarının artışı ve vergi iadesinin yüzde 4 oranında aylıklara yansıtılması nedeniyle bir değişiklik söz konusu. Kurban Bayramı'nın araya girmesi dolayısıyla, yasayı emekli aylıklarının ödeme zamanına yetiştiremedik. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, muhtemelen önümüzdeki aylık döneminde hem vergi iadelerini hem zamlı aylıklarını alma imkanına kavuşacaklar.”

SOSYAL GÜVENLİK REFORMU

Bakan Başesgioğlu, hükümetin sosyal güvenlik reformu çerçevesinde hazırlanan ve halen TBMM'de bulunan yasa tasarılarını çıkarma konusundaki kararlılığının da devam ettiğini vurguladı.

Emeklilik Sigortaları ve Genel Sağlık Sigortası ile üç sosyal güvenlik kurumunun kaldırılarak, yerine yeni bir kurum oluşturulmasını öngören Sosyal Güvenlik Kurumu yasa tasarılarının parlamentoda bulunduğuna işaret eden Başesgioğlu, şöyle devam etti: “Tasarıların komisyondaki görüşmelerini izliyoruz. Meclis'teki yasalaşma süreci, tamamen komisyonların inisiyatifinde. Buradaki herhangi bir gecikme bizden kaynaklanmaz. Komisyonumuz, tasarının alt komisyona sevk edilerek, ayrıntılı görüşülmesini arzu ediyor. Ayrıca sadece parlamento düzeyinde değil, sosyal taraflardan herkesin de alt komisyonda dinlenilmesi gerekiyor. Katılımcı bir anlayışla bu yasama prosedürünü tamamlamak istiyoruz.”

Sosyal Güvenlik Kurumu'na ilişkin tasarının alt komisyonda bulunduğunu belirten Başesgioğlu, komisyonun, gelecek hafta çalışmalarını bitireceğini tahmin ettiğini söyledi.

“GELECEK AY SONU İTİBARİYLE”

Bakan Başesgioğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bulunan Emeklilik Sigortaları ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın, sosyal tarafların görüşlerinin tasarıya eklenebilmesi için bir kez daha alt komisyona gönderilmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Gelecek ay sonu itibariyle üç tasarıyı da TBMM Genel Kurulu'ndan geçirmeyi hedeflediklerini dile getiren Başesgioğlu, “Ama, yasaların parlamentodaki görüşme süreci önemli” dedi.

Başesgioğlu, sosyal güvenlik reformu çerçevesinde hazırlanan 4 yasa taslağından biri olan Sosyal Yardımlar ve Primsiz Ödemeler Kanunu Tasarısı Taslağı üzerinde, ilgili bakanlık ve kurumlarla birlikte çalışmalara devam ettiklerini bildirerek, “Bu taslak da reformun önemli bir parçası. Onu da bütünden ayırmadan gönderip, bu süreci tamamlayacağız” diye konuştu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı