AYDIN HABERLERİ KUŞADASI HABERLERİ

Emekli-Sen'den 'Sağlıkta katkı payı' için imza kampanyası

DHA
09.11.2017 - 16:24Son Güncelleme :
DHA

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) sağlıkta katkı paylarının kaldırılması amacıyla Aydın'ın Kuşadası ilçesinde imza kampanyası başlattı.

Emekli-Sen'in Kuşadası Çarşısı'ndaki imza kampanyası ilk günden ilgi gördü. Emekli-Sen Kuşadası Şubesi tarafından kampanyanın amacıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'de içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu emekçi, dar gelirli yurtaşlar için sağlık hizmeti ulaşılması imkansız lüks tüketim haline gelmiş bulunuyor" denilerek, sağlıkta dönüşüm programının, reform olarak sunulması eleştirildi. Açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi:

"Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte randevu almak için ALO 182 randevu hattının aranmasıyla vatandaşın cebinden çıkmaya başlayan para, hastane kapısından içeri girdikten sonra devam ediyor. Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar ve reçeteleriçin katılım payı, 10 gün içinde aynı hastalık için yeniden başvurularda ilave ücret, tıbbi malzemede katkı payı, yardımcı üreme yöntemi katılım payı, istisnai sağlık hizmetlerinde ilave ücret, otelcilik hizmetlerinde ilave ücret, özel sağlık kurumlarında yüzde 200 fark, öğretim üyesi muayene ve tedavi farkı gibi adlar altında ödemeler yapmaktayız. Hastanelerde, aile hekimliklerinde yapılan tedavinin faturası eczanelerde tahsil ediliyor, emeklilerin ise aylıklarından kesiliyor. Bu yıkım programı ile sağlık bir hak olmaktan çıkarıldı. Sağlığın maliyeti eskisine göre katlandı" denildi.

Sendika açıklamasında bu durumun en çok sağlığı bozulan emeklileri vurduğu belirtilerek, "Anayasanın 61. maddesinin 3. fıkrasında, 'Yaşlılar, devletçe korunur. Yaşlılara devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar düzenlenir' denilmektedir. Bu maddeye rağmen yaşlıları koruyacak yasal düzenlemeler uygulamaya konmamıştır" ifadesine yer verildi.

Latif  SANSÜR / KUŞADASI (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kuşadası haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kuşadası haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Emekli-Sen'den 'Sağlıkta katkı payı' için imza kampanyası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı