Gündem Haberleri

  Emekli- Sen : "Kutuplaşma terk edilmedi"

  ANKA
  03.07.2007 - 17:08 | Son Güncelleme:

  Emekli-Sen Yönetim Kurulu bildirgesinde, siyasi parti programlarının emeklilerin taleplerine cevap vermekten uzak olduğuna dikkat çekildi.

  Siyasetin çözüm üretme mekanizması olmaktan uzaklaştığı belirtilen bildirgede, halkın manevi ve milli hassasiyetlerinin kullanılarak siyaset yapıldığı ifade edildi. Bildirgede, kutuplaşmalara neden olacak tehlikeli anlayışın derhal terk edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

  Emekli-Sen Genel Yönetim Kurulu sonuç bildirgesini yayınladı. Bildirgede, milletvekili seçimlerine katılan ve yüzde 10’luk barajını aşarak parlamentoda temsil edilmesi muhtemel siyasi partilerin programlarının genelde emekçi halkın, özelde ise emeklilerin taleplerine cevap vermekten uzak olduğuna dikkat çekildi.

  Bildirgede, “Liderlerin seçim kampanyalarında da yoksul halkın sorunlarına değinmeyen, sığ tartışmalar yürütülüyor.

  Siyaset, çözüm üretme mekanizması olmaktan uzaklaşıyor. Halkın manevi ve milli hassasiyetleri kullanılarak siyaset yapıldığını görüyoruz” denildi. Böyle bir siyaset anlayışının birikmiş sorunları çözmek yerine üstüne yeni sorunlar eklediği kaydedilen bildirgede, kutuplaşmalara neden olacak tehlikeli anlayışın derhal terk edilmesi gerektiğinin altı çizildi.  SAĞLIK TEBLİĞİ SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA AYKIRI


  Bildirgede Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’nın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine karşın bazı maddelerinin tebliğler yoluyla hayata geçirilmeye çalışıldığına dikkat çekilen bildirgede, şöyle denildi:

  “15 Haziran’da yürürlüğe giren sağlıkta uygulama tebliği, sağlık kurumuna başvuran her yurttaşın katkı payı adı altında cebinden ödeme yapmasına neden olacaktır. Çünkü, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bedellerle sağlık hizmeti almak mümkün değildir. Her hasta hastaneye girişte bir sözleşme imzalayacak ve kurumun belirlediği fiyatı aşan hizmetlerin bedelini cebinden ödeyecek. Özellikle özel sağlık kurumlarında uygulanan yüksek bedelleri yoksul halkın ödemesi mümkün değildir. Bu uygulama Anayasa’nın sosyal devlet ilkesine aykırıdır. Uygulama derhal durdurulmalıdır.”


  EMEKLİLERDE SENDİKALAŞMALI


  Emekli-Sen hakkında açılan kapatma davalarının da eleştirildiği bildirgede, uluslararası hukuk kuralları kararlarının bu davalarda gözardı edildiği savunuldu. Kapatma davasına karşı mücadeleye devam edileceği ifade edilen bildirgede, 20 Eylül’de bütün Emekli-Sen üyelerinin Ankara Adliyesi önünde olacağı açıklandı.

  Bildirgede, yeni parlamentoda temsil edilecek siyasi partilerden, sendikalaşma hakkının emeklilere de sağlayacak yasal düzenlemenin yapılması istendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı