Emekli Sandığı'nda dijital reçete dönemini başlıyor

Hürriyet Haber
04 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 1999 - 00:01

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, dünyada başka örneği olmayan bir sistem oluşturarak, emeklilere sunduğu ilaç hizmetinde ‘devrim' yaptı. Emeklilere hizmet veren eczaneleri bilgisayar ortamında Emekli Sandığı'na bağlayan sistem, reçeteleri dijital ortamda anında, hızlı ve yanlışsız bir biçimde yapıyor. Sistem, bir yandan emekliye hızlı hizmet götürürken, bir yandan da sağlık karnelerindeki suistimalleri başından önleyerek, devlete trilyonlarca liralık tasarruf sağlıyor.

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yetkilileri, yeni sistemi Hürriyet'e anlatırken, bugüne kadar sık rastlanan karne suistimallerinin, şimdiden çarpıcı bir biçimde ortadan kalktığını açıkladılar. Türkiye genelinde halen 12 bin 500 eczane bulunduğunu belirten yetkililer, şu anda sisteme bağlanan eczane sayısının 5 bine ulaştığını bildirdi. Bu rakamın içinde İstanbul'un bulunmadığını vurgulayan yetkililer, İstanbul'un 1999'da sisteme dahil edileceğini ve kısa süre içinde bütün eczaneleri sisteme bağlamayı hedeflediklerini söylediler.

NASIL İŞLİYOR

Bir PC, bir modem ve bir telefonu bulunan her eczacı, sisteme bağlanmak için başvurabiliyor. Emekli Sandığı başvuran eczanelere birer şifre numarası veriyor.

Emekli Sandığı'nın hazırladığı programda, uyulması gereken prosedürün yanısıra, piyasadaki 8 bin 500 ilacın adı ve fiyatı dahil bütün bilgileri yer alıyor.

Sisteme bağlanan eczane, emekli hasta ilaç yaptırmaya geldiğinde on-line hattına girerek, sağlık karnesi ve reçete bilgilerini giriyor. Eğer sağlık karnesi hastaya ait değilse veya süresi geçmişse, anında saptanarak eczacı ekrandan uyarılıyor. Sahtecilik teşebbüs halindeyken önleniyor.

Sağlık karnesinde bir sorun yoksa, Merkez bilgileri alıyor. Reçetedeki ilaçları, sistemdeki listeyle karşılaştırıyor. İlaç fiyatında değişiklik olmuşsa, eczacıya bunu hemen bildiriyor. Çünkü sistem, ilaç kutularındaki fiyat etiketlerinin tahrifatını da önlüyor.

Emekli Sandığı, 1 Ocak'tan itibaren ödeme emrini de kaldırıyor. Yetkililer, bunun bürokraside büyük bir zihniyet değişimini temsil ettiğine dikkat çekerek, ‘‘Abone eczaneler için Ziraat Bankası şubelerinde hesap açtırıyoruz. İlaç bedellerini hiçbir yazışma ve bekleme olmadan eczacının hesabına havale edeceğiz'' diye konuştu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı