Gündem Haberleri

  Emekli Orgeneral Yiğit son yolcuğuna uğurlandı

  Hüseyin TÜCCAR/BURSA, (DHA)
  23.12.2009 - 16:23 | Son Güncelleme:

  BURSA’da bir süredir tedavi gördüğü Asker Hastanesi’nde vefat eden, Atatürk’ün teğmen rütbesini taktığı 97 yaşındaki emekli Orgeneral Orhan Yiğit toprağa verildi. Cenaze töreninden sonra ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Her şey Vatan için’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sloganları atarak uygun adım yürüyen askerler, gözyaşlarını tutamayan vatandaşlardan büyük alkış aldı.

  Harbiye'den 1934'te dereceyle mezun olduğu için, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Teğmen yıldızını taktığı, 1972- 1975 yıllarında 24’üncü Jandarma Genel Komutanı olarak görev yapan emekli Orgeneral Orhan Yiğit, hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü Bursa Asker Hastanesi’nde dün yaşamını yitirdi. Emekli Orgeneral Orhan Yiğit için bugün Ulucami’de öğle namazının ardından cenaze töreni düzenlendi. Törene emekli Orgeneral Yiğit'in ailesi, yakınları, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral A. Atila Işık, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Bursa Valisi Şahabettin Harput, BüyükÿFEehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Baykurt, Cumhuriyet BaÿFEsavcısı Sait Gürlek, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, eski Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan ve askeri personel katıldı.

  Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından askerler tarafından top arabasına konulan emekli orgeneral Orhan Yiğit’in cenazesi Pınarbaşı Askeri Şehitliği’ne götürülürken, tören mangasındaki askerler ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Her şey Vatan için’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyerek uygun adım yürüdü.

  Yürüyüş sırasında kaldırımlardan töreni izleyen vatandaşlar, gözyaşları arasında askerleri alkışladı. Bu sırada bir doktodr muayenehanesinin camından bir kadının “Mustafa Kemal'in askerleri” diye bağırması dikkat çekti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı