"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Emekli maaşları düşürülecek mi

TÜRK Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir, medyada emeklilerle ilgili yer alan reklamların gerçekle bir ilgisi bulunmadığını, emeklilerin durumunda herhangi bir iyileştirmenin söz konusu olmadığını dile getiriyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’yla ilgili yeni bir rapor hazırlanacağını kaydeden Özdemir "Hazırlanacak raporla, tüm emeklilerden sağlık sigortası için prim kesilmesi yoluyla aylık maaş bağlama oranlarının düşürülmesi isteniyor" diyor.

Osman Özdemir
, sigorta priminin düşürülmesi ve maliyetin karşılanması için emekli aylığının vergilendirilmesi ve tüm emeklilerden sağlık sigortası için prim kesilmesi yoluyla aylık maaş bağlama oranlarının düşürülmesinin istendiğini ifade ediyor.

ANKA’ya göre Özdemir, 5510 sayılı yasada emeklilere yıllık ortalama maaş bağlama oranının %3’ten, 2016 yılına kadar kademeli olarak %2’ye, dolayısıyla emekli aylığı bağlama oranının %75’ten %50’ye düşürüleceğinin açıklandığını belirtiyor. Söz konusu raporla emekli aylığı bağlama oranının 2016 yılından önce azaltılması planlandığını dile getiren Özdemir, raporda emekli ikramiyesinin düşürülmesi ve daha sonra kaldırılması gerektiğinin bildirildiğini savundu. Özdemir, normal emeklilik yaşından önce emekli olmak isteyenlerin, emekli aylıklarında her eksik yıl için %4-6 oranında indirime gidilmesi gibi yeni yöntemler geliştirerek prim açığının kapatılmasının öngörüldüğünü ifade ederek, şöyle devam ediyor:

"Kayıt dışını azaltmak için önce azaltılacak olan primin karşılığının hazineden karşılanması, yolsuzlukların önlenmesi, devletin harcamalarının verimli kullanılması, gelir dağılımında adaletin sağlanması, yatırımlara ayrılan payın artırılması, işsizliğin azaltılması gibi önlemler öncelikli olarak alınmalıdır. Bu durumda ödenen sosyal güvenlik primleri, giderleri karşılayacaktır."

’Başkent’in maaşları

"BİZ Başkent Üniversitesi’nde A tipi araştırma görevlisi kadrosunda görev yapmakta olan burslu araştırma görevlileriyiz.

Size iletmek istediğimiz sorun, bizim hakkımız olan maaşımızın diğer kadrolu personelden geç yatmasıdır. Son birkaçlık periyotta her ayın 1’ndee yatması gereken maaşlar her ay geciktirilerek yatırılmıştır. Fakat içinde bulunduğumuz ayın maaşları ise şu maili gönderdiğimiz tarihde (18 Temmuz 2007) dahil olmak üzere hala yatırılmamıştır. Defalarca personel muhasebesini aramıza rağmen, ilgili kişilere ulaşamadık, derdimizi anlatamadık ve karşımıza çıkan kişilerde bizimle ilgilenmediler ve maaşların yatması için henüz talimatın verilmediğini söyleyip telofunu yüzümüze kapattılar.

Size bunları söyledik diye cezalandırılabileceğimizi düşündüğümüz için her türlü kimlik bilgimizin saklı kalmasını tercih ettik. Bu yüzden bize anlayış göstereceğinizi umuyoruz."

Eskişehir Yolu huzur vermiyor

BİR
okurumuz yanlış bulduğu bir konuya değiniyor:

Ankaramızın en güzel yolu olan Eskişehir yolu hakkında bu yoldan gidip gelen insanlar huzur bulurlar, zevk alırlardı! Ankara’nın dışarıya açılan nefes borusu idi. Ne yazık ki Armada’nın karşısındaki üst yaya köprüsünün bitişiğine yapılan ana yolun üstüne kadar uzanan o demir yığını bina, Eskişehir yolunun nefesini kesmiştir, yolun güzeliğini alıp götürmüştür. Birkaç metre yer için bu güzelim yol heba edilir mi? Bu yoldan duyarlı, yetişmiş insanlar geçmiyor mı? Bu projeyle ilgili olanları kınıyorum. Acilen buraya dikkat çekmenizi sizden rica ediyorum.

Ben vatandaş olarak çok rahatsız olduğumu ve üzüldüğümü yazıyorum.

Ankara’da şehircilik uzmanları var mı?

Varsa ne iş yaparlar?

İstanbul Yolu’nun bariyerlerine dikkat

İSTANBUL Yolu’ndaki kazalar malumunuzdur. Özellikle Sincan ve Eryaman’daki nüfus artışı İstanbul Yolundaki trafiği yoğunlaştırdı. Ancak, bu yolun bazı kısımlarında orta refüjde bariyer olmasına karşın bir çok kısmında bu bariyerler ya yok ya da çarpmalardan dolayı dağılmış durumda. İstanbul yolundaki ölümcül kazaların çoğunluğu aracın kontrolünün kaybedilerek karşı şeride geçilmesi sonucu oluşuyor. Bu şekilde bir çok ölümcül kaza olmasına karşı iki şeridi birbirinden ayıran ince refüje bariyer yapılmadı. Acaba, Büyükşehir Belediyesi bu refüjlere diktiği ağaçların 10-15 yıl sonra büyüyerek kazaları önleyeceğini mi umuyor?

Bu zaman zarfında giden canlar ne olacak. Orhan AKÇAY

Fotoğraflara dikkat

BAZI partilerin 2007 yılında ölen vatandaşlarımızın isimlerini ve adreslerini topladığının duyumunu aldım. Malum, 1 oy 1 oydur. Burada özellikle sandıklarda görevli vatandaşlarımıza çok iş düşmektedir. Oy veren kişinin nüfus cüzdanının üzerindeki fotograflarına mutlaka bakılması gereklidir.

Bir diğer durum ise sayım bitmesini muteakip mazbata ve sandıkların naklidir. Burada da çok dikkatli olunması gerekmektedir. Maalesef komple hepsinin blok olarak değiştirilme durumu söz konusudur. Görevli polis ve jandarmamıza çok iş düşmektedir.

Herşeye rağman çok sahtekarliklar döneceği inancındayım. Uzunca bir süredir bu durumların içindeyim. O kadar çok acıklık var ki sistemde anlatamam. Başbakan birinci parti olmazsam siyaseti bırakırım derken ki emin oluşu beni endişelendirmistir.

Haydi hayırlısı.

GÜNÜN SÖZÜ

"Resmi kuruluşlarda başörtüsü olmaz. Başörtülü hanımefendi ya devletin koyduğu kurala uyar ya da rızkını başka yerde arar."

(MHP’li eski Bakan ve Konya milletvekili adayı Faruk Bal-Yeni Konya gazetesi)
X