Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Emekli hákim, özürlüler için simit satıyor

  Hürriyet Haber
  11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.01.1999 - 00:01

  Adalete yıllarca hizmet etti Mehmet Raif Sakarya... Hakimlikten emekli oldu 28 yıl sonra. Emekli hakim, daha 36'sındaki oğlunu kas erimesi sonucu yitirdi.

  Avukatlık yapan Sakarya, yaşadığı acıyı unutabilmek için kendini özürlülere adadı. Gelirini özürlülere bağışladığı minik bir büfe açtı ve bu büfede simit satmaya başladı.

  Ülkenin çeşitli kentlerinde 28 yıl savcılık ve ceza hákimliği yapan Mehmet Raif Sakarya'nın evlat acısı, yürümeyi, konuşmayı, eğitilmeyi bekleyen yüzlerce çocuğa umut oldu. Engelli oğlu ölen emekli hákim Mehmet Raif Sakarya, gelirini spastik özürlülere yardım için kullanmak üzere büfe açtı.

  Mehmet Raif Sakarya'nın bedensel engelli oğlu Tayfun, geçen temmuz ayında yaşamını yitirdi. 36 yaşındaki Tayfun Sakarya, adale erimesi sonucu ölünce, 62 yaşındaki emekli hákim, oğlunun durumundaki özürlü çocuklara yardım eli uzatmaya karar verdi.

  Emekli hákim, gelirini Spastik Özürlü Çocuklar Derneği yararına kullanmak üzere SSK Hastanesi karşısında bir büfe açtı. Avukatlığın yanı sıra büfe işletmeciliği de yapan 3 çocuk babası Sakarya, elde edeceği gelirle, derneğin kurup olanaklarıyla yaşatmaya çalıştığı 75. Yıl Spastik Özürlüler Rehabilitasyon Merkezi'ne devam eden çocuklara her ay bir akülü tekerlekli sandalye alma sözü verdi. Para bağışı da yapan avukat, ayrıca bir özürlü genci büfesinde işe alacağını, sigortasını yapıp maaş vereceğini söyledi. Çocuğu gibi bakacağı genci evlendirebileceğini de belirten Sakarya, ‘‘Acımı oğlumun durumundakilere yardım ederek hafifletmeye çalışacağım’’ dedi.

  YÜREĞİ YANIYOR

  Bir kızının eczacı, küçük oğlunun üniversite öğrencisi olduğunu söyleyen Mehmet Raif Sakarya, ölen oğlunun hastalığa 13 yaşındayken yakalandığını belirterek şöyle konuştu:

  ‘‘Tekerlekli sandalyeye mahkûm kaldı. Tedavi şansı yoktu. Ancak tedaviyle yürüyebilecek, konuşabilecek, eğitimle topluma kazandırabilecek çocuklarımız da var. Büfemde satılan simit ve çeşitli gıda maddelerinden elde ettiğim kazancı Spastik Özürlü Çocuklar Derneği'ne bağışlıyorum.’

  DEVLET DUYARLILIK GÖSTERSİN

  ‘Buradaki özürlüleri görünce oğlumu görür gibi oluyorum’ diyen emekli hakim, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ‘Günümün büyük bölümü büfede geçiyor. Emekli hákim olduğumu çoğu insan bilmiyor. Alışveriş yapanlar para üstü bile almıyor. Bu benim zoruma gitmiyor. Hayır için tezgáhın arkasında ölünceye kadar dururum. Meslek hayatımda insanlara ceza verirken bile çok zorlanıyordum. Biz karınca, kararınca çaba gösteriyoruz. Ancak devlet büyüklerimiz de özürlüler konusunda aynı duyarlılığı sergilesin. Acımasın, elini tutsun.’’

  Büfenin geliri çocuklara

  Soma'da ceza hákimliğinden 6 yıl önce emekli olan Mehmet Raif Sakarya ve eşi Mağfule Sakarya, oğlunun akülü arabasını rehabilitasyon merkezine bağışladı. Sık sık merkezi ziyaret edip çocuklarla sevgi yumağı oluşturan Sakarya, büfesinin gelirini de çocuklara adıyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı