İZMİR HABERLERİ

Emekler başarı getirdi

DHA
25.04.2017 - 11:51Son Güncelleme :
DHA

İTALYA’da düzenlenen, dünyanın en prestijli yarışmalarından BIOL’de ürettiği zeytinyağıyla 2015'te gümüş, bu yıl da altın madalya alan Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, başarısını Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ile paylaştı.

Urla’da yıllar önce üretimine başladığı zeytinyağını 'OLIVURLA' markasıyla piyasaya vermeye başlayan Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Seracılık Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD Kaliforniya’daki UCDavis Üniversitesi’nde organik tarım üzerine çalışmalar yaptı. Türkiye’ye dönüp, babası Erdinç Omuroğlu ile birlikte Urla Yağcılar’da hayallerini gerçekleştirdi ve sonunda büyük bir başarıyı yakaladı. 1988’de başlayan zeytin ve zeytinyağı yolculuğu ile organik zeytinyağı üretiminde uluslararası ödül almayı başardı. Ürettiği zeytinyağıyla, İtalya'da düzenlenen dünyanın en prestijli yarışmalarından BIOL'de  2015'te gümüş, bu yıl da altın madalya aldı.

FESTİVAL ÖNCESİ ZİYARET

Çiftliğinde sakız enginarı da yetiştiren Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, 3. Uluslararası Enginar Festivali öncesinde Belediye Başkanı Sibel Uyar’ı da ziyaret etti. Balcıoğlu, "Başkanımız festival ile birlikte Urla’da tarım ile uğraşan çiftçilerimize büyük moral verdi. 3 yılda ulaşılan sonuçlar bundan sonra da tarımı cesaretlendirecek düzeyde. Bizler elde ettiğimiz ürünlerimizin kalitesini bu moralle her geçen gün yükselteceğiz. İzmir’de 26- 29 Nisan arasında yapılacak 7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt, Süt Ürünleri Teknoloji Fuarı’nda bir yarışmanın daha sonuçları açıklanacak. Bu yarışmada da bir ödül daha bekliyorum. Umarım bu sonuca da ulaşırım" dedi.

HEDEF GASTRONOMİ TURİZMİ

Urla’da hedeflerinin gastronomi turizmini geliştirmek olduğunu belirten Belediye Başkanı Sibel Uyar da Balcıoğlu’na turizme dönük çabaları için de teşekkür etti. Enginar üretiminin 3 yılda yüzde 42 arttığına işaret eden Başkan Uyar, "Bölgemizde kaliteli zeytinyağı, şarap üretiminin yanı sıra enginar uluslararası alana taşındı. Pelin Omuroğlu Balcıoğlu’nun başarıları ile festivalimizin eşzamanlı olması bir tesadüf değil, çabalarımızın sonuçlarını gösteriyor" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Emekler başarı getirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Emekler başarı getirdi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı