"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Emek Sineması 4’üncü kata taşınır mı

GEÇENLERDE Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın başkanlığını yürüttüğü İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na (İKSV) uğradım.

Bülent Eczacıbaşı, İKSV’deki en büyük destekçisi Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık’la o gün İKSV’nin 2011 faaliyetlerini özetlemiş, 2012’ye dönük planlarını anlatmıştı. Emek Sineması’yla ilgili sorulara da şu yanıtı vermişti:
- İKSV olarak Emek Sineması, bulunduğu yerde ve özgün haliyle korunmalı. Ticari kaygılar taşımayan, kâr odaklı olmayan bir proje geliştirilmeli. Biz İKSV olarak buna talibiz.
Eczacıbaşı ve Kocabıyık’la toplantı sonrasında biraz daha sohbet ettim. Eczacıbaşı’na sordum:
- Siz de İş Bankası’yla ortaklaşa eski holding merkezinizin bulunduğu yere Kanyon Alışveriş Merkezi’ni yaptınız. Emek Sineması’nı da kapsayan proje bir işadamı olarak neden sizi rahatsız etti?
- Projenin ayrıntılarını bilmiyorum. Ancak, Emek Sineması gibi mekanların aynen korunmasını savunuyoruz. Emek Sineması’nın bulunduğu alan da alışveriş merkezine dönüşmemeli.
Birkaç gün sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) Başkanvekili olan Özak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık’la karşılaştım. Emek Sineması’nı da kapsayan projeyi yürüten Kamer İnşaat’ta hissesi bulunan Özak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık’a sordum:
- Emek Sineması’nı da kapsayan projenize Bülent Eczacıbaşı ve Ahmet Kocabıyık gibi sizi en kolay anlaması beklenen işadamları bile karşı çıkıyor. Bu durumda o projeyi nasıl yürütebileceksiniz?
- Birkaç gün içinde Kamer İnşaat’taki ortağımız Levent Eyüboğlu projeyi anlatma turuna çıkacak.
Derken Multi Grubu ve Forum Alışveriş Merkezleri projeleriyle tanıdığımız, şimdi Turkmall’la yoluna devam eden, Kamer İnşaat’ın ortağı Levent Eyüboğlu çıktığı tur kapsamında bana da uğradı:
- Emek Sineması projesine İKSV talip oldu. Projeyi onlara bırakır mısınız?
- Neden bırakalım ki? Kaç yıldır Cercle d’Orient, İsketinj Apartmanı, Melek Apartmanı, Rüya Sineması ve İpek Sineması’nı kapsayan projeyle uzun süredir uğraşıyoruz. Tam yargıdaki sorunlar çözülme ve ruhsat aşamasına gelmişken neden projeyi bırakalım.
- Tepkilere rağmen yapmakta kararlı mısınız?
- Tepki gösterenler, “Emek Sineması yok oluyor” mesajlarıyla ortaya çıkıyor. Emek Sineması’nı niye yok edelim ki? Ben Galatasaray Lisesi mezunuyum. Öğrencilik yıllarım oralarda geçtiği için Emek Sineması’nın değerini gayet iyi bilirim.
- Öyleyse neden orjinal haliyle korumayı düşünmediniz?
- Emek Sineması, mevcut haliyle Melek Apartmanı’nın alt bölümünde. Eğer 1 yıl daha oraya dokunulmazsa, kendiliğinden yıkılacak. Biz projemizin önemli parçalarından biri olan Emek Sineması’nı aynı binada 4’üncü kata taşıyacağız. Ana sinema salonumuz Emek olacak. Binada 10 küçük sinema daha yapacağız. Yani 3-4 bin metrekarelik toplam sinema salonu alanı olacak.
- Neden o kadar çok?
- Sinema işletmesinin ayakta kalması ancak bu tür modellerle mümkün. Tek sinemayla işi döndürmek mümkün değil.
- Ne kadarlık bir harcama söz konusu projenin tümüne?
- 30 milyon Euro’yu aşabilir.
Tepkiler Emek Sineması özeline yöneliyor... Oysa ortada başta Cercle d’Orient olmak üzere, 3-4 binanın elden geçmesini içeren 30 milyon Euro’luk proje var...
Bu durumda iş, Kamer İnşaat’ın ortakları Levent Eyüboğlu ve Ahmet Akbalık’a düşüyor...
“Emek Sineması yıkılmıyor” demek yetmiyor... Başta Bülent Eczacıbaşı ve Ahmet Kocabıyık gibi konuya İKSV penceresinden bakan işadamları olmak üzere, kamuoyunu ikna etmeleri gerekiyor...

Beyoğlu zaten alışveriş merkezi

LEVENT Eyüboğlu’na projenin alışveriş merkezi yönünü sordum:
- Gerek Cercle d’Orient, gerekse Emek Sineması’nın bulunduğu Melek Apartmanı alışveriş merkezi mi olacak? Siz, Türkiye’de çok sayıda modern alışveriş merkezi projesine imza attınız, burası da onlar arasına mı girecek?
- Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Beyoğlu’nun kendisi tümüyle bir alışveriş merkezi. Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı da alışveriş merkezi örnekleri. Beyoğlu, bizim modern alışveriş merkezi yapabileceğimiz bir yer değil. Orada modern alışveriş merkezi yapmak zaten ticari hata olur.
- Peki ne olacak?
- Beyoğlu’na uygun işler yapılacak.

TÜSİAD Başkanı da Hrant Dink’i anma eylemine katıldı

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, dünkü genel kurul konuşmasını noktalamak üzereyken, “Başını derde sokma” uyarılarılarına rağmen, konuya girmeyi yeğledi:
- Hrant Dink davasında gelinen süreç adalete olan inancı sarsıyor.
Boyner’in konuşmasının bu bölümünde yanımda oturan BusinessWeek Yayın Danışmanı Ruhi Sanyer’e döndüm:
- İster misin Ümit Boyner şimdi TÜSİAD üyelerine, “Saat 13.00’te Taksim’de başlayacak Hrant Dink’i anma mitingine buradan topluca gidelim” çağrısı yapsın.
Sonra bunu TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Yavan’a anlattım:
- Ümit Hanım TÜSİAD Başkanı olarak 13.00’te başlayacak mitinge katılmayı planladı. Genel kurul nedeniyle oraya yetişemezse bile 15.00’te Agos gazetesi önündeki saygı duruşuna katılacak.
TÜSİAD’ın yeni yönetim kurulu görev bölümü toplantısındayken Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Bayazıt’a sms gönderip sordum:
- Agos gazetesi önündeki saygı duruşuna katılacak mısınız?
- Yetişebilirsek tüm yönetim kurulu olarak gitmek istiyoruz.
Saat 14.30’da Tayfun Bayazıt’tan mesaj geldi:
- Ümit Hanım’la birlikte Agos’un önüne gidiyoruz.
TÜSİAD Başkanı’nın bile Hrant Dink mitingine katılması, mahkeme kararının kamuoyu vicdanına uymadığını bir başka pencereden gösteriyor...


 

X