« Hürriyet.com.tr

Emek kültür kompleksi oluyor

Hürriyet Haber
X

İstanbul'un en eski sinemalarından biri olan Emek yakında geçici olarak perdelerini karartacak. Bordo kadife perdeli salon, üç yıl kadar gözlerden uzak kalacak. Bu üç yıl içinde Emekli Sandığı'nın malı olan sinemanın bulunduğu adanın tümü restore edilerek yeni bir kimliğe kavuşacak.

Beyoğlu'nda hayata geçecek yeni bir restorasyon projesi, tarihi Emek Sineması, Cercle d'Orient binası ve adadaki diğer tarihi yapıları kapsıyor. Bütün bu binalar olduğu gibi korunacak, yeni eklemeler yıkılarak adadaki mimari dokuya uygun binalar inşa edilecek.

Binanın altında 400 araç kapasiteli asansörlü bir otopark eklenecek. Yapı adası restore edilirken biri yazlık olmak üzere yedi yeni sinema salonu daha hizmete girecek. Kültür kompleksinin içinde bir de Beyoğlu Müzesi yer alacak.

Sadece İstanbul'un değil tüm Türkiye'nin en eski sinemalarından biri olan Emek, aynı zamanda Sinema Festivali'nin de açılış salonu olarak kullanılıyor. En yeni popüler filmler de bu salonda oynuyor, salon bulmakta zorlanan yerli yapımlar da burada vizyona giriyor. Yani sinema denilince akla Emek geliyor.

Sinemanın bulunduğu yapı adasının sahibi olan Emekli Sandığı yap-işlet-devret modeliyle bu bölgeyi Kamer İnşaat'e 25 yıllığına kiraya verdi. Sandık ile şirket arasında yapılan protokol gereği, bu yapı adası olduğu gibi restore edilecek ve buraya yeni eklemeler yapılacak.

Kültür, sanat ve ticaret merkezi olarak düşünülen ve toplam 31.700 metrekarelik kapalı alan sahip olan bu yapılar topluluğunda kültür alanlarına ağırlık verilmiş. Projede Emek Sineması'nın basit onarımdan geçirilerek olduğu gibi korunması amaçlanıyor. Kapalı alanların metrekare olarak sektörel dağılımı şöyle olacak:

Kültür ve sanat: 8600 metrekare.

Ticaret: 5180 metrekare.

Bürolar: 1500 metrekare.

Lokanta ve kafeteryalar: 800 metrekare.

İstiklal Caddesi üzerinde halk arasında Serkldoryan adı verilen Cercle d'Orient binası kopkleksdeki en eski yapı. 1884'te Mimar Alexandre Vallaury tarafından projelendirildi. Abraham Paşa tarafından inşa edilen bina, bir asırdan fazla İstanbul'un kültür yaşamına damgasını vurdu. Dr. Mimar Halil Onur tarafından yapılan yeni restorasyon projesinde bu eser de basit onarımdan geçirilerek olduğu gibi korunacak. Ön cephede bulunan ve Beyoğlu'nun sembollerinden biri olan İnci Pastanesi de onarım sonrasında eski yerinde ağızları tatlandırmayı sürdürecek.

Serkldoryan-Emek Kompleks adı verilen yeni merkezde 540 metrekarelik bir sanat galerisi ile biri 310, diğeri 250 metrekarelik iki müzayede ve sergi salonu da bulunacak.

Mimar Halil Onur, Avrupa'daki tarihi şehirlerdeki her eski semtin bir müzesi bulunduğunu, İstanbul'de ise, böyle bir geleneğin oluşmadığını söyleyerek, ‘‘Kompleksin içinde bir Beyoğlu Müzesi kurmayı hedefliyoruz. Gerektiği kadar obje ve döküman toplayabilirsek restorasyon bitiminde müzenin de açılışını yapmayı düşünüyoruz’’ dedi.

Projeye göre Yeşilçam Sokak'taki eski evler korunurken yeni çirkin yapıların tümü yıkılacak. Yıkılan yapılardan kazanılan alanda ise sokaktaki parsel oranlarına ve ritmik yapıya uygun yeni binalar inşa edilecek. Mimar Onur'a göre, Beyoğlu'nun arka sokaklarıyla ön yüzü arasında yıllardır gittikçe açılan bir uçurum mevcut. Onur ‘‘Bu uçurumun derinleşmesinin en büyük sebebi sadece vitrine yani İstiklal Caddesi'ne ağırlık verilmesi, arka sokakların ise yüzüne bakılmamasıdır’’ diyor.

PROJENİN SORUNLARI

Projenin Beyoğlu'nun kör noktalarından birini hareketlendireceği kesin. Ama 4100 metrekare taban alanı olan küçük bir yapı adasının kapasitesinin çok fazla zorlandığı da ortada. Çok sayıda sinema salonu, bürolar, ticaret ofisleri, dükkanlar, müzayede salonları...

Binanın içeriden birleştirilmesi için yapılacak olan kat eklemelerinin parçalı olmaması ve yekpare bir kütle oluşturması Beyoğlu'nun inişli çıkışlı mimari yapısını zedeleyebilir, arka sokaklardaki ritmi bozabilir.

Yapı adasına eklenen yeni katlar sokağın topografik eğimine göre uyarlanmamış.

Emek gibi önemli bir sinema üç yıl boyunca kapalı kalacak.

Yazlık sinemanın sandalye kapasitesi düşük.

Otopark girişinin yapılacağı sokak oldukça dar, manevra alanı kısıtlı. Özellikle sinema çıkış saatlerinde bu sokakların kilitlenme riski var.

Kaynak:

Tarihi Kalıntılar Arasında "Yükseklerde" Yürüyoruz
Mersin Doğu Akdeniz'in Yıldızı Olabilir
Marka Kent Mersin Yolunda
Mersin Cennetten Bir Köşe
Ulusal Anlamda Turizm Bilinci Oluşuyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en havalı 10 mahallesi