Ege Haberleri

EGE

  Emanet kalple özgürlük provası

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  20 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ekim 2011 - 21:16

  Ege Üniversitesi Hastanesi’nde 22 aydır pompaya bağlı yatan 11 yaşındaki Barış, test için takılan taşınabilir cihazla ilk kez dışarı çıkıp yürüdü.

  MANİSALI Kıymet-Yılmaz Keklik’in iki oğlunun büyüğü olan Barış, ilköğretim 2. sınıf öğrencisiyken rahatsızlandı. Kalp yetmezliği tanısı koyulan Barış, Ege Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldü. 4 Ocak 2010’da Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’ne yatırılan Barış’a nakil kararı verildi.

  Prof. Dr. Mustafa Özbaran, Prof. Dr. Tahir Yağdı ve Doç. Dr. Çağatay Engin’den oluşan ekip, bağış organ bulununcaya kadar Barış’ı yaşatabilmek için yapay kalbe bağladı. Ancak çocukların taşıyabileceği kalp pompası olmadığı için Barış, 9 yaşında yaşama bağlandığı 150 kiloluk cihazla hastane odasına mahkum oldu. İki yaş büyüyen, kilo alan ve vücut yapısıyla yetişkinlerde kullanılan taşınabilir yapay kalp takılma noktasına gelen Barış’a doktorları sürpriz yaptı.

  Dışarıda büyük keyif

  “Emanet” yapay kalp takılan Barış, iki kez birer saatliğine hastane dışına çıkma şansı yakaladı. Barış, aylar sonra annesi Kıymet, Dr. Pelin Öztürk, Kalp Nakli Koordinatörü Hemşire Sultan Karakula ve Hemşire Özge Eraslan ile hastanenin arkasındaki Bornova Forum Alışveriş Merkezi’nde dolaştı, marketten, oyuncak dükkanlarından alışveriş yaptı. Test edilmek üzere takılan bir başka hastanın emanet yapay kalbiyle mutluluk yaşayan Barış, “Çok keyif aldım. 22 aydır kalp bekliyorum, olmadı. Şimdi tek isteğim kalp bulununcaya kadar beni hastaneden çıkaracak taşınır yapay kalp takılması” diye konuştu.

  22 ay sonra dışarı çıktı

  Oğlunu bir kez de metroyla Konak’a götürdüklerini belirten Kıymet Keklik, “Emaneten de olsa oğlum 22 ay sonra hastane dışına çıktı. Morali daha yüksek. İnşallah testler sonucu böyle bir cihaza uygun bulunur, bağış kalbi hastanede değil evimizde bekleriz” dedi.

  Yetişkinlere takılan kalp

  Prof. Dr. Mustafa Özbaran da Barış’ın büyüdüğünü ve yetişkinlere takılan taşınabilir yapay kalp cihazının takılabileceğini söyledi, “Uygun olup olmayacağını belirlemek için testler yapıyoruz. Bu testler sırasında Barış, kısa süre için de olsa Forum Bornova’nın tadını çıkardı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı