"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Elveda süper güç

Gila BENMAYOR

Herkesin bildiğini nihayet onlar da kabul ettiler. Ruslar kendilerini ‘‘süper güç’’ olarak tanımlamaktan vazgeçtiler.

Dışişleri Bakanı İgor İvanov, ülkesinin dış politikasını değerlendirdiği basın toplantısında ‘‘kilit ülke’’ olduklarından söz etti ama ‘‘süper güç’’ sözcüklerini ağzına hiç almadı.

Hatırlarsanız, Başbakan Primakov daha bir yıl öncesine kadar, dışişleri bakanı olduğu günlerde ‘‘süper güç olmanın gereğini yerine getireceğiz’’ gibi laflar ediyordu.

Halkı yere yapıştıran ekonomik krizi, ahtapot misali her yeri saran mafyayı geçin.

Kalbinden, karaciğerinden, akciğerinden, bel kemiğinden, midesinden ve de yüksek tansiyondan şikayeti olan Yeltsin'i de bir yana bırakın. Apo meselesinde yine kıvırmasını da.

Rusya'nın şu son durumuna bakın.

İşine gelmeyenleri hapse tıkmaya devam. Gizli servislerin, basına yansıyan son kurbanı Gregori Pasko adında bir gazeteci.

Geçenlerde yabancı televizyonlardan birinde gördüm. Dev bir fırkateynin güvertesinden Rus denizciler Japon Denizi'ne sandıklar atıp duruyordu. Belgeselde sandıkların içinde sıvı nükleer atık maddelerin olduğu belirtiliyordu. Belgeseli sonuna kadar izleyemedim. Ancak işin iç yüzünü Fransız Liberation Gazetesinden öğrendim.

Belgeseli çeken gazeteci Gregori Pasko aynı zamanda donanmada subay. Çektiği belgesel 1993 yılında bir Rus televizyonunun çevre programında yayınlanıyor. Üstleri filmi çekmesine izin vermiş. Ne var ki, bu çevre sevgisi Rus gizli servislerinin hoşuna gitmediği için Gregori Pasko yıllar boyunca izleniyor ve nihayet 1997 yılında ‘‘casusluk’’ iddiasıyla hapse atılıyor.

Hikayesi, ‘‘glasnost’’ ‘‘perestroyka’’ öncesi duyduğumuz binlerce hikayenin benzeri.

Hapiste ve sağlık durumu giderek kötüleşiyor. Karısı başvurduğu her makamdan eli boş dönüyor.

Şimdi bir ülke düşünün ‘‘Her an yeni bir Çernobil tehlikesiyle karşı karşıyayız. Rusya'da kimse yaşamımız için kaygı duymuyor, çocuklarımızın geleceğini düşünmüyor’’ diyen bir vatandaşını susturuyor.

1970'li yıllarda, Soljenitsin ile birlikte azılı bir rejim muhalifi olan ve 20 yıldan beri Paris'te yaşayan Aleksander Guinzburg bir demecinde şöyle diyor: ‘‘Evet mafya Rusya'da büyük bir tehlike ancak devletin içine çöreklenerek büyük bir güç olacağını sanmıyorum. Rusya yavaş yavaş normal bir devlet olacak. Ama bunun yarın ya da on yıl içinde gerçekleşeceğini kimse umut etmesin. Rusya'nın normalleşmesi belki bir yüzyıl alır’’.

Buyrun. Büyük komşumuz Rusya ancak yüzyıl sonra normal bir devlet olabilirmiş.

Yoksa ‘‘süper güç’’ ta başından beri bir balon muydu?

X