Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elvan'ın sakatlığında şok gelişme

A.A.
SON GÜNCELLEME

19. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, sakatlığı nedeniyle 10 bin metre finalinde yarışı bırakmak zorunda kalan milli atlet Elvan Abeylegesse'nin, aşil tendonundaki sorunun aslında omurgasındaki eğrilikten kaynaklandığı tespit edildi.

İspanya'da Nisan ayında yapılan yarışlarda ortaya çıkan ve Avrupa Şampiyonası'na kadar geçen sürede milli atletin aşil tendonundaki sorunun doğru teşhis edilmediği ortaya çıktı.

Abeylegesse'yi dün kontrol eden İsveçli doktor Mikael Molin, milli atletin omurgasının en üst kısmında sola doğru bir eğiklik bulunduğunu, omurganın alt kısmının da bu nedenle vücudun dengesini sağlamak için aynı yöne döndüğünü ve bu yüzden milli atletin sağ bacağının diğerine göre 2 santimetre kısa olduğunu tespit etti.

Bacak boylarındaki farklılık nedeniyle Elvan'ın sağ aşil tendonuna fazla yüklendiğini belirleyen Chiropratic (omurga ve sinir sistemi arasındaki etkileşimi tedavi eden, omurgaları düzenlemek için kullanılan bir metot) uzmanı doktor Molin, omurgayı eski haline getirebileceğini ve vücuttaki mekanik arızayı giderebileceğini taahhüt etti.

Milli atletin antrenörü Ertan Hatipoğlu, İsveçli doktorun bulgularıyla kendisini de tatmin ettiğini belirterek, “Doktor Molin, Elvan'ı cumartesiye kadar koşacak duruma getireceğini söyledi. Büyük ihtimalle cumartesi günü 5 bin metrede Elvan piste çıkacak” diye konuştu.
Elvan Abeylegesse'nin 5 bin metre finali için yüksek irtifada yapmayı planladığı antrenman programı, milli atlet istemediği için iptal edildi. Elvan, tedavisine ve antrenmanlarına Göteborg'da devam edecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz