« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elvan yanlış teşhis kurbanı

İsveçli doktor Molin, 10 bin metre yarışını tedavi gördüğü aşil tendonundaki sakatlık nedeniyle bırakan milli atletimizin aslında sorununun omurgasındaki eğrilikten kaynaklandığını belirledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
19. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda önceki gün sakatlığı nedeniyle 10 bin metre finalinde yarışı bırakmak zorunda kalan milli atlet Elvan Abeylegesse’nin uzun süredir yanlış konulan sakatlık teşhisinin kurbanı olduğu ortaya çıktı.

Aşil tendonundan sakat olduğu belirtilen Elvan’ın sorununun aslında omurgasındaki eğrilikten kaynaklandığı tespit edildi.

Nisan ayında İspanya’daki yarışta ortaya çıkan aşil tendonundaki sorununa yönelik tedavi gören Elvan’ın sakatlığının kaynağının farklı olduğunu dün İsveçli doktor ortaya çıkardı.

Elvan’ı kontrol eden İsveçli doktor Mikael Molin, milli atletin omurgasının en üst kısmında sola doğru bir eğiklik bulunduğunu, omurganın alt kısmının da bu nedenle vücudun dengesini sağlamak için aynı yöne döndüğünü ve bu yüzden milli atletin sağ bacağının diğerine göre 2 santimetre kısa göründüğünü tespit etti.

Cumartesi koş baskısı

Bacak boylarındaki farklılık nedeniyle Elvan’ın sağ aşil tendonuna fazla yüklendiğini belirleyen Chiropratic uzmanı Molin, omurgayı eski haline getirebileceğini ve vücuttaki mekanik arızayı giderebileceğini taahhüt etti. Doktor Molin, iğne olarak Elvan’ın cumartesi günü 5 bin metrede koşabileceğini söyledi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay ve ENKA Spor yetkililerinin, Elvan’ın cumartesi günü 5 bin metre finalinde piste çıkması yönünde milli sporcuya ve antrenörüne telkinde bulundukları öğrenildi. Elvan’ın 5000 metrede koşması bekleniyor. Bu arada GSGMMehmetAtalay’ın atletlerimize verdiği moral yemeğinde, restoranın bahçesinde çiçeklerin bulunduğu köşeyi seçen Elvan Abeylegesse’ye arılar saldırdı. Sol eli sokulan Elvan’ın imdadına antrenörü Ertan Hatipoğlu yetişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz