« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elvan şoku

Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki en büyük madalya umudumuz Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metre yarışını, sakatlığını gerekçe göstererek, bitime 2 bin 800 metre kala yarıda bıraktı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

12. Dünya Atletizm Şampiyonası’na hayal kırıklığı ile başladık... Almanya’nın başkenti Berlin’de dün start alan şampiyonadaki en büyük madalya umudumuz Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metre yarışını, bitime 2 bin 800 metre kala yarıda bıraktı.

Sırp atlet Olivera Jevtiç’in katılmaması nedeniyle 21 atletin mücadele ettiği finalde Elvan, 25 turluk yarışın bitimine 7 tur kala pisti terk etti. Büyük şok yaşatan Elvan, yarış sonrası yaptığı açıklamada, “Bu şampiyonaya sert zeminde hazırlanmıştım. 20 gün önce tartan pistte çalışmaya başladım. Tartan piste çıkınca da ağrılar oluştu” dedi. Ancak bu sözler atletizm otoritelerini tatmin etmedi. Otoriteler, “Elvan’ın adaleleleri kısa olduğu için en zayıf yeri aşili. Yarış uzun süre düşük tempolu koşuldu. Ne zamanki Kenyalılar tempoyu yükseltti; Elvan onlara ayak uydurayım derken yetişemedi ve sakatlığını gerekçe gösterip yarışı yarıda bıraktı” diye konuştular.

Antrenör fiyaskosu

Otoritelerin dikkat çektiği diğer konu da Elvan Abeylegesse’nin antrenörlüğünü yapan Ukraynalı Nikolai Kolodeev’in çalıştırdığı diğer atletlerin de hayal kırıklığı yaratmış olması. Elvan’ın iki gümüş madalya kazandığı 2008 Pekin Olimpiyatları’ndan sonra Ukraynalı Anatoly Bichkov’un yerine getirilen Kolodeev, hedeflerin çok uzağında kaldı. Orta mesafede dünyanın en iyi atletleri arasında yer alan Elvan Abeylegesse, Berlin’de 10 bin metre yarışını yarıda bırakırken, Etyopya’dan büyük umutlarla getirilen Selim Bayrak ve Sultan Haydar, nedeni tam olarak anlaşılamayan sakatlıkları yüzünden Berlin’e hiç gidemediler.

5 bin metrede de piste çıkması beklenmeyen Elvan Abeylegesse’nin Berlin’de başarılı olamamasına bir başka sebep olarak, son 3 yılda 3 antrenör değiştirmesi gösteriliyor. Milli atlet son 3 yılda sırasıyla Ertan Hatipoğlu, Anatoly Bichkov ve Nikolai Kolodeev tarafından çalıştırıldı.

Terzi: Çok üzgünüz

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise, Elvan Abeylegesse’nin sakatlığından haberi olmadığını belirterek, “Elvan topuğundaki bir ağrı nedeniyle yarışı terk etmiş, çok üzgünüz. Aslında yarışın temposu da yavaştı ve kazanmak için büyük şansı vardı” dedi. Terzi, bu olayın yarış sırasında meydana gelen bir ağrıdan  kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Son iki turu ve özellikle son metreleri büyük çekişme içinde geçen bayanlar 10 bin metre yarışını, Kenyalı Linet Chepkwemoi Masai 30:51.24’lük derecesiyle kazanırken, Etiyopya’dan Meselech Melkamu 30:51.34 ile ikinci, aynı ülkeden Meseret Defar 30:51.95 ile üçüncülüğü elde etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz