« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elvan sendromu

Avrupa Şampiyonası’nda 10 bin metrede altın beklediğimiz Elvan Abeylegesse, aşil tendonundaki sakatlığı nüksedince, 7 bin 300 metresi geride bırakılan yarıştan çekildi. Sakatlığı ciddi olan Elvan 5 bin metrede de yok.

Mehmet ARSLAN
SON GÜNCELLEME
GÖTEBORG’da başlayan Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ilk günde yine hayal kırıklığı yaşadık. 5 bin ve 10 bin metre yarışlarında altın madalya beklediğimiz Elvan Abeylegesse sakatlandı ve 10 bin metre yarışını yarıda bıraktı. 10 bin metre finali için en büyük favori olarak atletimiz Elvan Abeylegesse gösteriliyordu.

Listenin başındaydı

İsveç’te yayımlanan Göteborgs Posten Gazetesi, "7 gün 7 Kahraman" başlığı ile manşetten duyurduğu haberinde şampiyonanın ilk gününde seyredilecek sporcular listesinin başına Elvan’ı koyuyordu. Statın dahili anonsunda da yarışın büyük favorisi olarak yine atletimiz gösteriliyordu. 28 atletin start aldığı yarışa Elvan ikinci grupta başladı. Etiyopya asıllı Hollandalı Lomah Kiplagat’ın liderliği aldığı yarışta atletimiz 2. sıraya yerleşti. Yarışın ilk 3 bin metresi geçildiğinde içlerinde Elvan’ın da bulunduğu 9 kişilik bir grup diğer atletlerden koptu.

Atağa çıkamadı

Elvan, Kiplagat’
ın hemen ardından 2. sırada yarışı sürdürüyor ve diri görünüyordu. Yarışın ilk 5 bin metresi Elvan’ın istediği hızın biraz altında 15 dakika 16.38’de geçildi. Bu dakikadan sonra Elvan’ın biraz daha hızlanması beklenirken, atletimiz atağa çıkamadı. 7 bin metre tamamlandığında 4. sıraya düşen Elvan 7 bin 300 metre geçilirken aşil tendonundaki sakatlığının nüksetmesi üzerine yarışı bıraktı.

Yarıştan sonra gazetecilere kısa bir açıklama yapan Elvan, "Aşil tendonumdan sakatlandım, üzgünüm" dedi. Atina Olimpiyatları’nda da madalyanın uzağında kalan Elvan’ın, 12 Ağustos Cumartesi günü yapılacak 5 bin metre finalinde yarışmasının da çok zor olduğu açıklandı.

Yarıştan sonra konuşan antrenör Ertan Hatipoğlu, "Acı çektiği için yarışı bıraktı. Çok kolay ve Elvan’ın istediği tempoda koşulan bir yarıştı ama şanssızlık yaşadık. Buradaki sert zemin nedeniyle sakatlığı nüksetti" dedi. 10 bin metre finalini Rus Abitova 30 dakika 31.42 ile kazanırken, Norveçli Susanne Wigene (30:32.36) ikinciliği, Rus Lidiya Grigoryeva da (30:32.72) üçüncülüğü elde etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.