GeriDiğer Elvan maratonla yeniden doğdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elvan maratonla yeniden doğdu

Elvan maratonla yeniden doğdu
refid:25143442 ilişkili resim dosyası

Kariyerinde ilk kez bu disiplinde koşan Elvan, Rebecca Kangogo Chesir’in gerisinde 2. olurken Sultan Haydar da 3. sırayı elde etti. Erkeklerde ise mutlu sona Abraham Kiprotich ulaştı.

BU sene isim değiştirerek 35. Vodafone İstanbul Maratonu adıyla düzenlenen organizasyonda milli sporcu Elvan Abeylegesse için adeta yeni bir başlangıçtı. Türkiye’ye iki Avrupa şampiyonluğu, 2 Olimpiyat bronz madalyası ve 1 Dünya Şampiyonası ikinciliği getiren ancak, doğum yaptıktan sonra bir türlü toparlanamayan Elvan, ilk kez yarıştığı maraton dalında ikinci olmayı başardı. Kenyalı Rebecca Kangogo Chesir’in 2 saat 29 dakika 5 saniye ile birinciliğe erişirken Elvan, Kenyalı rakibinin 25 saniye gerisinde kaldı. Yarışta üçüncülük Sultan Haydar’ın oldu. Yenikapı’ya kadar grupla giden ve birincilik şansı yüksek olan Elvan, tavşanının yarışı bırakmasıyla temposunu kaybetti.

Boğaziçi köprüsü sallandı

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ YİNE SALLANDI

RÜZGAR BENİ ÇOK ETKİLEDİ

KENYALI rakibinin Cankurtaran’da yaptığı atağa istediği gibi cevap veremeyen milli sporcu, aşırı rüzgarın da sebebiyle ikincilikle yetindi. Yarış sonrasında Hürriyet’e konuşan Elvan “Ben maratonu kendime hedef seçtim. Erzurum’da çok iyi bir çalışma yaptım. Bittiğimi söyleyenlere en iyi cevabı verdiğimi düşünüyorum. Eğer sahildeki rüzgar bu kadar kuvvetli olmasa ve beni bu kadar etkilemese birinci de olabilirdim. Artık hedefim 2 dakika 20 saniyenin altına inmek. Sırada Dubai ve Şangay maratonları var” dedi.
İstanbul Maratonu’nda erkeklerde ise ilk sırayı Abraham Kiprotich elde etti. İkincilik Siraj Gena Amda, üçüncülük de Deriba Merga Ejigu’nun oldu.

MARATONDAN KARELER

Organizasyon muhteşemdi

BU sene ilk kez Vodafone İstanbul Maratonu adıyla gerçekleştirilen organizasyon hem sporculardan hem de seyircilerden tam not aldı. 35.si gerçekleştirilen İstanbul Maratonu’nda büyük bir başarıya imza atıldı.

KÖPRÜDEN BÖYLE GEÇTİLER / HÜRRİYET TV

Boğaz’da sabah kahvaltısı

HER yıl olduğu gibi, katılımcılar Boğaziçi Köprüsü üzerinde katıldıkları bu büyük etkinlikte bol bol hatıra fotoğrafı çekti. Katılımcılardan bazıları sabah kahvaltısını köprü üzerinde yapmayı tercih etti. Çok sayıda genç köprüyü yürümek yerine tekerlekli patenleriyle geçtiler.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ ZİNCİRLİKUYU'DAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ ZİNCİRLİKUYU'DAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Köprü yine korkuttu

Halk yürüyüşü sırasında büyük bir kalabalık aynı anda geçtiği için 2010’da olduğu gibi Boğaziçi Köprüsü sallandı.

HALK yürüyüşü sırasında kalabalığın yoğun olduğu anda köprü zaman zaman hafif şekilde sallandı. Köprüde ortaya çıkabilecek rezonans riskine karşı alınan önlemlere rağmen oluşan sallantılar dikkati çekti. 2010’da katılımcıların köprü üzerinde koşması ve çeşitli aktivitelerde bulunması nedeniyle rezonans meydana gelmişti.
Aslında bu sallantının önlenmesi için katılımcılar için 3 farklı start noktası belirlenmişti. 10’ar dakika arayla yürüyüşe başlatılan gruplar için köprüye girişte megafonla yapılan anonslarda, köprüde bekleme yapılmaması konusunda uyarılarda bulunuldu.
Ayrıca köprünün sağdaki şeritler bariyerlerle kapatıldı. Alınan bu önlemlere rağmen çok sayıda katılımcının bariyerleri geçip boğaza karşı hatıra fotoğrafı çektirdiği gözlendi.

İŞTE MARATONUN BİRİNCİLERİ / HÜRRİYET TV

Taraftarlar kol kola

YAKLAŞIK 100 bin kişinin katıldığı halk yürüyüşünde yine renkli görüntüler vardı. Beşiktaş, G.Saray ve F.Bahçe taraftarları da formalarıyla yürüyüşe katıldı.

Aynı hedefe koşuyoruz

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, start öncesi “Aynı hedefe kitlenerek geleceğe koşuyoruz. Büyük Türkiye’nin geleceğini birlikte inşaa ediyoruz. 7’den 70’e tek yürek olduk” dedi.

DEV MARATON BAŞLADI! 'ŞEKER OĞLAN' HERKESİ ŞAŞIRTTI

DEV MARATON BAŞLADI! 'ŞEKER OĞLAN' HERKESİ ŞAŞIRTTI

1 milyon dolar dağıtıldı

Maratonda birinciler 50’şer bin dolar kazanırken tekerlekli sandalyede altın madalyanın değeri 5 bin dolar oldu.

İSTANBUL Maratonu’nda dereceye girenler ödüllerini Sultanahmet Meydanı’nda yapılan törenle aldılar. Sporculara ödüllerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, İBB Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Spor AŞ Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt takdim etti.
Maraton’da birinci olanlar 50’şer bin dolar alırken, ikinciler 25’er bin dolar, üçüncüler de 15’er bin dolar para ödülü kazandı. Tekerlekli sandalye yarışında birinci olan sporcular 5’er bin, ikinciler 3’er bin ve üçüncüler de 2’şer bin dolar ödül elde etti.

‘Hedefim parkur rekoruydu’

Maraton erkeklerde birinci olan Abraham Kiprotich yarış sonrasında yaptığı açıklamada “Kazandığım için mutlu, rekoru kıramadığım için üzgünüm” ifadelerini kullandı.

DERECELER

MARATON ERKEKLER
SPORCU DERECESİ

A.Kiprotich (FRA) 2.12.28
S.G. Amda (Ety) 2.13.19
D.M. Ejigu (Ety) 2.14.43

KADINLAR
R.K. Chesir (Ken) 2.29.05
Elvan Abeylegesse 2.29.30
Sultan Haydar 2.29.40

15 KM. KOŞUSU ERKEKLER
- B.N. Tesfaye (Ety)
- S.G. Nidrangu (Ken)
- Şeref Dirli

KADINLAR
- Y.T. Dinkesa (Ety)
- Selomie Kassa (Ety)
- Letebrhan Gebreslasea (Ety)

10 KM. KOŞUSU ERKEKLER
- Abdulhak Aksharif (Liby)
- M.C.Heinke (Kan)
- Sinan Tatlı

KADINLAR
- Selcen Kanyılmaz
- Nurten Aktaş
- Esin Bahar Dölek

TEKERLEKLİ SANDALYE
ERKEKLER
H. Tomasz (Pol) 1.45.21
P.Klungern (Tay) 1.59.55
Ömer Cantay 2.12.34

KADINLAR
Hamide Kurt 2.45.07
Zübeyde Süpürgeci 2.58.30
Maşide Cesur 2.59.53

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle