MERSİN HABERLERİ

Elvan’dan Cam İşçilerine Söz

IHA
10.10.2015 - 16:09Son Güncelleme :

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME ESKİ BAKANI VE AK PARTİ MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAYI LÜTFİ ELVAN, KRİSTAL-İŞ SENDİKASI MERSİN ŞUBESİ'Nİ ZİYARET ETTİ. ELVAN, CAM İŞÇİLERİNE, İŞTEN ÇIKARILACAĞI BELİRTİLEN 192 İŞÇİNİN SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN BİZZAT YETKİLİLERLE GÖRÜŞME SÖZÜ VERDİ.

IHA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, Mersin’deki cam işçilerinin sorununun çözümü için elinden geleni yapacağını belirterek, “Sorununuzla ilgili yetkililerle bizatihi kendim görüşeceğim ve bu sıkıntının aşılması konusunda bir adım atmalarını talep edeceğim. Bunun sözünü veriyorum” dedi.
AK Parti Mersin milletvekili adayı, eski bakan Lütfi Elvan, Kristal-İş Sendikası Mersin Şubesi’ni ziyaret ederek, cam işçileriyle bir araya geldi. Sendikanın daveti üzerine gerçekleştirilen ziyarette Elvan, işçilerle buluşmadan önce Kristal-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Ahmet Ergev ile basına kapalı özel bir görüşme yaparak, sorun ve talepleri hakkında bilgi aldı. Elvan, daha sonra sendikanın toplantı salonunda cam işçileriyle buluştu. Elvan, salona girişinde işçilerle tek tek tokalaştı.
Buluşmada konuşan Kristal-İş Şube Başkanı Ergev, kendilerini kırmayarak davetlerini kabul eden Elvan’a teşekkür etti. Özel görüşmelerinde Elvan’a, içinde bulundukları sıkıntılı durumla ilgili bilgi verdiğini belirten Ergev, Şişecam’da 192 işçinin işten çıkarılmasının söz konusu olduğunu ifade ederek, “Sayın Bakanımız, bize sıkıntıların giderilmesi adına elinden ne geliyorsa yardımcı olacağını, elinden geldiğince yanımızda, ailelerimizle, ekmeğini kaybetme tehlikesi olan cam işçisiyle birlikte olacağının sözünü verdi. Kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
“SİZİN İÇİN GEREKEN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİM”
Eski Bakan Lütfi Elvan ise cam işçilerinin çok önemli bir iş yaptıklarını, Eskişehir, Bursa, Lüleburgaz ve Gebze gibi cam üretim merkezleri yanında Mersin’in Türkiye’de 2. sırada yer alan merkezinde, ülkenin üretimine katkı sağladıklarını vurguladı. “Allah sizlerden razı olsun, hepinize çok teşekkür ediyorum ve hepinizi ayrı ayrı da kutluyorum” diyen Elvan, kendisinin de Toroslar’ın Akdeniz’in bir evladı olduğunu, bu yörenin sorunlarını, sıkıntılarını ve neler yapılması gerektiğini bilen biri olduğunu söyledi. Mersin’e hizmet etmek için geldiğinin altını çizen Elvan, “Özellikle sizler için ne yapılması gerekiyorsa, bizim üzerimize düşen bir sorumluluk varsa bunu da sonuna kadar yerine getirmek isterim ve gereken her türlü desteği de sizin için vermek isterim” ifadelerini kullandı.
“EN KÜÇÜK ÜNİTEDEKİ BİR HUZURSUZLUK TÜM FABRİKAYA YANSIR”
Alın terinin son derece önemli ve toplu iş sözleşmelerinden de sendikalardan da bordrolardan da kıymetli olduğunu dile getiren Elvan, “Alın teri sadece teşekkürle ödenebilecek bir husus da değil. Onun için bizim medeniyetimizde alın terinin karşılığını, o ter kurumadan ödemek gibi bir hassasiyet vardır. Sizin Türkiye cam sanayine vermiş olduğunuz hizmet, Mersin’e vermiş olduğunuz hizmet her zaman bizim başımızın tacıdır. Asıl olan Mersinimizin, insanımızın memnuniyetidir. Mersin gelişirse Türkiye gelişir. Eğer Mersin’de huzur olursa Türkiye’de huzur olur. Sizde de böyle. Sizin en küçük bir ünitenizde bir huzursuzluk varsa, bu huzursuzluk sadece oraya yansımaz, tüm çalışanlarınıza, tüm fabrikaya yansır. Ama bir huzur varsa, bu huzur tüm şirkete, tüm çalışanlarına yansır, ailenize yansır, ilimize yansır, ülkemize yansır. Biz Mersin için elimizi taşın altına koymak için geldik. Mersin için ne fedakarlık yapılması gerekiyorsa bunları yapmaya geldik” şeklinde konuştu.
“ÜLKEYİ KALKINDIRACAK OLAN BİZATİHİ SİZLERSİNİZ”
Emeğin işin temelini oluşturduğunu kaydeden Elvan, Türkiye’yi geliştirecek, kalkındıracak olanların bizatihi işçiler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Türkiye bu noktalara geldiyse, bulunduğunuz şirketin dünyanın dört bir yanına ihracat yaptıysa, bunu asıl gerçekleştiren sizlersiniz, o üretimi sağlayan sizlersiniz. Bu ülkeyi kalkındıracak, geliştirecek olan bizatihi sizlersiniz. Siz ne kadar mutlu, ne kadar huzurlu olursanız, bizler de o kadar mutlu, o kadar huzurlu oluruz. Sizler tarafından ülkede üretim yapılmadığını düşünün, bu ülke ne hale gelir? Bu ülke gelişir mi, büyür mü? Mümkün değil. O nedenle ben her bir iş yerinin, çalışan her bir işçi kardeşimizin bu ülkenin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağladığına ve taş üstüne taş koyan insanlar olduğuna inanan biriyim.”
“SIKINTINIZIN AŞILMASI İÇİN KENDİM GÖRÜŞECEĞİM, SÖZ VERİYORUM”
Birçok gelişmiş ülkede yeni modeller denendiğini, bu modellerden birinin de fabrika yönetiminde, bizatihi yönetim kurulunda işçilerin de temsil edilmesi olduğunu belirten Elvan, işçilerin fabrika yönetiminde yer almalarının sıkıntıların aşılmasında önemli olduğunu söyledi. Elvan, şöyle devam etti: “Ben özellikle işçilerimizle işverenlerimizin bir arada bulunmasını, hatta şirket yönetiminde işçi kardeşlerimizin söz sahibi olmasının da önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şunu gösterecektir; bir taraftan burada çalışan emekçilerimiz o işletmenin gidişatını görecektir. Yanlış bir iş yapılıyorsa onu görecektir. Eğer gerçekten işletme iyi gidiyor, gelişiyor, büyüyor ve bu büyüme esnasında işçilerimizin haklarında bir gerileme oluyorsa, onu da orada dile getirecektir. O açıdan ben bu tür yaklaşımların önemli olduğunu düşünüyorum ve son derece açık, şeffaf, katılımcı bir anlayışla şirketlerin de yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.”
Mersin’deki Şişecam fabrikalarında işten çıkarılmaları söz konusu olan 192 işçiyle ilgili görüşmeler yapacağına işçilere söz veren Elvan, sözlerini şöyle tamamladı: “Her zaman elimden geldiğince sizlerin arkasında olacağım, sizlere destek olacağım. Başkanımız sorununuzu anlattı. Bununla ilgili ben de yetkililerle görüşeceğim. Bunun da sözünü buradan veriyorum. Bizatihi kendim görüşeceğim ve bu sıkıntının aşılması konusunda bir adım atmalarını talep edeceğim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Elvan’dan Cam İşçilerine Söz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2015 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elvan’dan Cam İşçilerine Söz haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı