« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elvan Abeylegesse bronz madalya kazandı

Göteborg'da devam eden 19. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda, sakatlığına rağmen bayanlar 5 bin metre finalinde piste çıkan milli atlet Elvan Abeylegesse, bronz madalyanın sahibi oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Bayanlar 10 bin merte finalinde sakatlığı nedeniyle yarışı yarıda bırakan Elvan Abeylegesse, 5 bin metre finalinde, 14:59.29'luk zamanıyla bu sezonki en iyi derecesini yaparak bronz madalya kazandı.

Bayanlar 5 bin metre altın madalyayı 14:56.18 ile şampiyona rekoru kırarak İspanyol Marta Dominguez kazandı. Gümüş madalya ise 14:56.57 ile Rus Liliya Shobukhova'nın oldu.

Abeylegesse, kontrollü başladığı yarışta, ilk bin metreyi 5. ve 6. sıralarda geçerken, daha sonra rakiplerinin artırdığı tempoya ayak uydurmasını bildi.

Tedavi gördüğü sağ ayak aşil tendonundaki ağrılara karşın yarış boyunca ön gruptan kopmayan ve tüm ataklara karşılık veren milli atlet, son 200 metreye 2. durumda girdiği yarışta, Rus Shobukhova'nın atağına karşılık veremeyince bronz madalyada kaldı.

ELVAN: "3 BİNİNCİ METREDE BIRAKMAK İSTEDİM"

Ağrıları yüzünden 3 bininci metrede yarışı bırakmak istediğini ifade eden Elvan Abeylegesse, "Acılarımdan dolayı sprint yapamadım. 10 bin metrede altın madalya için piste çıktık. Ancak, tamamlayamadım. Bu madalya üzüntümü unutturdu. Yarışın başlamasına 20 dakika kala hala yarışıp yarışmamaya karar verememiştim. Mikael Molin'in uyguladığı tedavi oldukça faydalı oldu. Özellikle, beni çok iyi motive eden arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Antrenör Ertan Hatipoğlu ise, Elvan'ın zor şartlarda bir yarışa çıktığını belirterek, "Elvan yarım ayakla bronz madalya kazandı. Elvan'ın zorlu şartlara karşı gösterdiği performans, bize ne kadar daha iyi olabileceğini ispatlıyor. Altın için geldik ama sporda bu gibi şeyler olabiliyor" şeklinde konuştu. 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler