Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elton fotoğraf sever

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngilizlerin Sir ünvanlı şarkıcısı Elton John farkını bir kez daha ortaya koydu. Birçok ünlü antika biriktirip klasik resim koleksiyonu yaparken o çağdaş fotoğraf sanatçılarının eserlerini toplamış. Elton John şu an dünyanın en büyük fotoğraf koleksiyonlarından birine sahip.

  ELTON John'un dünyanın en büyük fotoğraf koleksiyonlarından birine sahip olduğu ortaya çıktı. Ünlü sanatçı bundan 10 yıl kadar önce Atlanta'daki evini satın aldığı sıralarda fotoğraf sanatını keşfetmişti. Birkaç milyon dolar ve sonrasında yaptığı alışverişlerden sonra dünyadaki en büyük özel kolleksiyonlardan birinin sahibi oldu.

  Elton John'un kolleksiyonunda çok değerli parçalar bulunuyor. Bundan 7 yıl önce Man Ray'in 1932 yılından kalma Glass Tears adlı fotoğrafını o zamanlar için rekor sayılan bir fiyata 190.000 dolara satın almıştı. Sir Elton John'un koleksiyonunda iki binin üzerinde eser bulunuyor ve bunların sayısı her geçen gün artıyor.

  John'un 380 fotoğrafı 28 Ocak tarihine kadar Atlanta'daki Yüksek Sanat Müzesi'nde sergileniyor. Sergide neler mi var?

  Koleksiyonların çoğu gibi onunki de ansiklopedik araştırmalardan çok kişisel önceliklerine dayanıyor. Koleksiyonda 19. yüzyıldan neredeyse hiçbir eser bulunmuyor. 20. yüzyıl envanteri moda ve portre üzerinde yoğunlaşıyor.

  En iyiler bölümünde ise iyi seçimler yapılmış- Edward Steichen'ın 1924 yılı Gloria Swanson portresi, Dorothea Lange'ın 1936 yılı Migrant Mother'ı ve diğer büyük isimlerin az bilinen fotoğrafları var.

  John'un fotoğraf merakının içkiyi bıraktıktan sonra başladığını bilmeseniz bile bunu sergideki fotoğraflardan anlayabiliyorsunuz.

  Koleksiyonun bazı bölümlerinde ise melankoli havasını hissetmek mümkün. En yakın dostlarından Gianni Versace ve Prenses Diana'nın ölümü, ayrıca AIDS'e kurban verdiği arkadaşlarının acısı koleksiyonun bazı bölümlerinde ortaya çıkıyor. Daniel'i yazan Elton John, John Dugdale ve Andres Serrano'nun eserlerini seviyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı