Gündem Haberleri

  Elma üreticisi bayram yapıyor

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Elma ihracatına ton başına 40 dolar teşvik verileceğinin açıklanması Isparta ve ilçelerinde büyük sevinç yarattı.

  TARIM ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. H. Yusuf Gökalp, elma ihracına ton başına 40 dolar teşvik uygulanacağını açıkladı. Bakanın açıklaması Eğirdirli üreticiler arasında sevinçle karşılanırken, elma ticaretiyle uğraşan firmalar, ‘‘Uygulama yöre elmacılığına büyük katkı sağlayacak’’ dedi.

  PATLAMA BEKLENİYOR

  Bakanın açıklamasından sonra elma ihracatında patlama beklendiğinin altını çizen firmalar şöyle konuştu:‘‘Uygulamayla birlikte üreticinin de bizim de cebimize daha fazla para girecek. İhracat cazip hale getirildi. Bu olumlu karardan dolayı yetkilileri kutluyoruz.’’

  İHRACAT KATLANABİLİR

  Isparta'nın Başta Eğirdir olmak üzere köy ve ilçelerinde yaklaşık 250 bin ton elma üretildiğini, bunun da 100 bin tonunun ihracata uygun olduğunu belirten firmalar, ‘‘Yaklaşık 30 bin kişi geçimini bu işten sağlıyor. Kararla birlikte ihracat katlanabilir’’ diye konuştular.

  2.5 MİLYON AĞAÇ VAR

  Isparta genelinde yaklaşık 15 hektar alanda elma üretimi yapıldığını bildiren yetkililer ise yörede halen 2 milyon 565 bin elma ağacı bulunduğunu söyledi. Elma üretimi sayesinde bölgeye yılda 10 trilyon lira para aktığını bildiren yetkililer, bu rakamın daha da artacağını umduklarını söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı