ANTALYA HABERLERİ

Ellerinizi sakın çıtlatmayın

DHA
02.02.2018 - 11:30Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - FİZİK tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Yonca Bavlı Eren, toplumda sık yapılan el çıtlatmaların, ilerleyen dönemlerde kireçlenmeye neden olduğunu söyledi.

Özel OFM Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yonca Bavlı Eren, halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan 'artroz' veya 'osteoartrit'in, toplumda yaygın bir hastalık olduğuna dikkati çekti. Uz. Dr. Yonca Bavlı Eren, bu hastalığa eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranmanın neden olduğunu aktardı. Kemiklerin birbirine bağlandığı eklemlerde karşılıklı kemik yüzeylerinin üzerini kaplayan, ağrısız ve kaygan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı bulunduğunu anlatan Eren, genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan hastalığın, ilaç, fizik tedavi, egzersiz, eklem içi uygulamalar ve cerrahi ile tedavi edilebildiğini söyledi. Kireçlenme konusunda yanlış bir inanışa da dikkat çeken Eren, “Toplumda eklemlerde kireç birikmesi gibi bir inanış var. Bu doğru değil. Kireçlenme yaş, kalıtımsal nedenler, yıpranma ve aşınma, kemik eklemi etkileyen diğer hastalıklardan dolayı oluşur. Ağrı, tutukluk, eklem hareketlerinde kısıtlanma ile kendini gösterir. Fizik muayene, radyolojik tetkikler, kan testleri, eklem sıvısı incelemesi ile teşhisi konur. İlaçla, fizik tedavi yöntemleriyle, egzersiz, eklem içi uygulama ile hasar ilerlemesi önlenebilir ve gerekirse ileri dönemde cerrahi müdahale ile tedavi edilir" diye konuştu.

DÜZENLİ EGZERSİZLE ÖNLENEBİLİR

Yonca Bavlı Eren, kireçlenmede en önemli belirtinin ağrı olduğuna dikkat çekti. Dinlenerek geçirilen ağrıların, hastalık ilerledikçe kalıcı hale gelebileceğine dikkati çeken Eren, kireçlenme ile oluşan eklem ağrılarının, genellikle hareket sonrası ortaya çıktığından bahsetti. Eren, “Kaza ve yaralanmalar, eklemi ilgilendiren kırıklar, menisküs ve bağ yaralanmaları, eklemde ürik asit birikmesi, mikroplu ve mikropsuz iltihaplar, hemofili hastalığında tekrarlayan eklem içi kanamalar gibi birçok neden kireçlenmeye neden olabilir. Ancak en önemli nedenlerden biri aşırı kiloya bağlı, ekleme binen yükün fazla olmasından dolayı, kıkırdak dokusunda oluşan ciddi hasardır. Bu nedenle kireçlenme oluşumunu engellemede kilo kaybı son derece önemlidir. Eklem sağlığını korumada egzersiz de önemlidir. Kişiyi zorlamayan düzeyde haftada 2-3 defa yapılan 20-30 dakikalık düzenli egzersiz, eklem sağlığı için faydalıdır" diye konuştu.

Kireçlenme hastalığından yakınanlara tavsiyelerde bulunan Uz. Dr. Eren, şöyle devam etti:

“Kişi, kaza ve yaralanma gibi olaylar yaşadıysa bu durumu mutlaka doktoruyla paylaşmalı. Eklemi aşırı zorlayan hareketlerden kaçınmalı. Yüzme, bisiklet, yürüyüş gibi sporlar eklem sağlığı için tercih edilmeli. Çömelme, uzun süre dizlerin üzerinde oturmak, merdiven inip çıkmak eklemlere zarar vereceğinden bu durumdan mümkün olduğunca uzak durulmalı. Artroz tanısında hasarın derecesinin belirlenmesinde MR tetkiki önemlidir. Vatandaşlarımızın çoğunluğu, MR'ı radyasyona neden olduğu gerekçesiyle yaptırmak istemiyor. MR'ın hastaya radyasyon açısından zararı yoktur."

ELLERİNİZİ SAKIN ÇITLATMAYIN!

Yonca Bavlı Eren, toplumda çok sık yapılan el çıtlatmaların zararlı olduğunu söyledi. El çıtlatmaların, kişilerde eklemde kireçlenmeye neden olabileceğine vurgu yapan Uz. Dr. Eren, “Pek çoğumuzun sık yaptığı yanlış bir davranış var. O da el çıtlatma. Biz kesinlikle el çıtlatmayı istemiyoruz. Çünkü el çıtlatma, eklem kıkırdaklarına ciddi zarar verir. Kişide kireçlenmeye neden olur. Uzun süre diz üzerinde oturmak, çok merdiven inip çıkmak nasıl dizimize hasar veriyorsa el çıtlatmak da öyledir. Alıştıkça çıtlama yaparsınız ve çıtlatma yaptıkça, eklemin kenarındaki sinoviyal dokuda yırtıklar ve baloncuklar oluşturuyorsunuz. Bir süre bu sizi rahatlatıyor ama sonra siz yine el çıtlatma ihtiyacı hissediyorsunuz. Sonuçta kendi elinize zarar veriyorsunuz. Eklem egzersizleri yapın ama asla ellerinizi çıtlatmayın" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ellerinizi sakın çıtlatmayın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Haziran 2018, Salı
 • İmsak
  03:46
 • Guneş
  05:31
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:04
Sayfa Başı