Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ellerim çok titriyor

Merhaba Suna Abla, benim sorunum büyük. 10 seneyi aşkın zamandır ellerimde titreme var.

Kimi zaman hafifledi, kimi zaman arttı, ama hiç geçmedi. Birkaç kez doktora gittim, bunun kalıtsal olduğunu söylediler. Verdikleri ilaçlar da fayda etmedi. Son 2 senede titremeler ellerimden omuzlarıma kadar çıktı. Ayrıca bacaklarımda da başladı. Bunların yanı sıra uyuşma da var. Rahatsızlığımın parkinsona çevirmesinden korkuyorum. Bana ne tavsiye edersiniz? á Hilal Ş.

Mutlaka doktorunu bulman lazım. Özellikle bir üniversite hastanesine gidersen, daha detaylıca araştırıp çözüm bulurlar. Ben sadece vücudun direncini arttıran bir karışım önerebilirim. Bir litre bala öğütülmüş halde 50 gram ginseng, 30 gram üzüm çekirdeği, 10 gram polen, 10 gram fıstık içi ekle. Bundan her sabah ve akşam bir tatlı kaşığı ye. Ayrıca bir tutam kuşburnu ile iki adet kakuleyi 500 ml. suda 5 dakika kaynatıp çay gibi demleyerek içmen de iyi olur.

Sarmısak nasıra iyi gelir

Suna Hanım, ayağımın küçük parmağında, hem içte hem de yan tarafta nasır oluştu. Oje şeklinde sürülen ilaçları kullandım, fakat bir yararını görmedim. Özellikle kapalı ayakkabı giyince çok sıkıntı veriyor. Bundan kurtulmam için önereceğiniz bir formül var mı? á Nuray Emrah

Üç diş sarmısağı dövün ve buna bir çay kaşığı da zeytinyağı ekleyin. Nasır iyileşene kadar bunu her akşam nasırlara sürüp sarın. Nasırlarınız giderek küçülecektir. Ayrıca nasıra ütülenmiş lahana yaprağı sarmak da iyi gelir.
X