ANKARA HABERLERİ

Eline keser alan inşaat yapmamalı

Hürriyet Haber
01 Nisan 2016 - 14:46Son Güncelleme : 01 Nisan 2016 - 14:48

Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar, inşaat sektörünün sorunlarının konuşulduğu İMKON ziyareti sırasında, “Eline keser alanın inşaat yapmaya çalışması kabul edilemez” dedi.

Hürriyet Haber

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu’nun (İMKON) ev sahipliğini yaptığı ve inşaat sektörünün sorunlarının konuşulduğu toplatıya katıldı. “10 gündür sokaktayım. Kapı kapı geziyorum” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Yaşar, “Bu ortamda hem yerel, hem de genel yöneticilerin vatandaşımıza, esnafımıza, sanayicimize, üretenlere destek ve moral vermesi gerekiyor. Zaman, omuz omuza olma zamanıdır” dedi. İnşaat sektörünün mevcut durumuyla ilgili eleştirilerde de bulunan Şayar, özetle şunları kaydetti:

SEKTÖR YENİDEN DİZAN EDİLMELİ

“İnşaat müteahhitleri kentlerin güzelleşmesinde, sağlıklı barınakların yapılmasında, şehrin geleceğe sağlıklı taşınmasında en önemli noktadır. Ancak eline keser alanın inşaat yapmaya çalışması üstelik de büyük çoğunluğu deprem bölgesi olan Anadolu topraklarında kabul edilebilir bir durum değildir. Sektörün bir an önce yeniden dizayn edilmesi, bu işin bir ustalığı, kalfalığı olması gerekiyor. Bu şekilde hem milli hasıla heder ediliyor, hem de halk kandırılıyor.”

‘YETERLİLİK’ İÇİN YASA ŞART

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhit olabilmek için birtakım mesleki yeterlilik şartlarının yasa ile belirlenmesinin elzem olduğunun altını çizerek, “Yurtiçi ve yurtdışı müteahhitlik sektörünün önünü açacak yol, Müteahhitlik Hizmet Kanunu’ndan geçmektedir” ifadesini kullandı.
Yenimahalle’de ortak yapılabilecek ustalık eğitimleri ve kentsel dönüşüm çalışmalarının da masaya yatırıldığı ziyarette, kısa süre içinde İMKON, Yenimahalle Belediyesi işbirliğinin başlayacağı da belirtildi.

SON TARİH 26 MAYIS

İnşaat ustalarının Meslek Yeterlilik Belgesi alması için son tarihin 26 Mayıs olduğunu hatırlatan Tellioğlu, inşaat sektöründe işveren ve çalışanlara bu yönde çağrı yaptı.
Belgesizliklerinden kaynaklı sorunları gidermeye yönelik ilk resmi sınavı gerçekleştirdiklerini belirten Tellioğlu, “Belgesiz işçi çalıştıran işveren veya vekillerine, devlet tarafından kişi başına 500 TL para cezası verilecek, çalışması yasaklanarak sektör dışına çıkartılacak” uyarısında bulundu.

Etiketler: inşaat , Fethi Yaşar , İMKON

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Eline keser alan inşaat yapmamalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eline keser alan inşaat yapmamalı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı