Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elinde tabancasını görseydim alırdım

  Hürriyet Haber
  19 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Temmuz 2012 - 00:05

  Özel Harekât Daire Başkanı Behçet Oktay’ın sır ölümüyle ilgili davanın Ankara 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasında gerginlik yaşandı.

  Olayın tek görgü tanığı olan ve hakkında 3 yıl sonra “kasten öldürmek” suçlamasıyla dava açılan H.K. duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Dikmen’de 25 Şubat 2009’da başından vurulmuş olarak bulunan, dosyası “İntihar etti” denilerek kapatıldıktan 2 yıl sonra, 26 Ocak 2011’de yeniden açılan Oktay’ın ölümüyle ilgili olarak H.K. hakkında, ömür boyu hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşmasına Behçet Oktay’ın eşi Şengül Oktay, kardeşleri Nezih Turgut Oktay, Şule Oktay, Zeynep Demirci ile oğlu Mehmet Oktay ve tutuksuz sanık H.K. ile avukatları katıldı. “Verdiğim ifadeleri tekrarlıyorum” diyen sanık, şöyle konuştu:
  “Oktay’ın kız kardeşimle 10 yıldır ilişkisi vardı. Olay gecesi sarhoş şekilde eve geldi. Anneme ‘Hakkını helal et’ deyip dışarı çıktı. 30 santim kar vardı. Araba patinaj yapınca dışarı çıktım. Bir süre uğraştıktan sonra silahını yere düşürdüğünü söyleyince yerde aramaya başladık. Ben arabanın öbür tarafındayken silah sesi geldi. Ben onu vuracak kadar şerefsiz miyim? O bizim babamız gibiydi. Onun için canımı veririm. Silahı elinde görsem asla kendisini vurmasına izin vermezdim.”

  Sağ elini kullanmazdı

  Eşinin 13 yıldır Nergiz K. ile ilişkisi bulunduğunu, vazgeçirmek için çok uğraştığını belirten Şengül Oktay ise, “Eşimin ölümü o gece düzenlenen yemekten itibaren tezgahtır. Eşimi bu kadın kokaine alıştırdı. Beni telefonla arayıp ‘Bir gün sizi zengin edeceğim bana teşekkür edeceksin’ diyerek tehdit ediyorlardı. Olay gecesi dairesindeki kasası açılmış ve değerli eşyaların yanı sıra kasada bulunan İbrahim Şahin’e ait dosya alınmış. Eşim bir tezgaha düşürülerek öldürülmüştür. Bunu sadece H.K. değil, birlikte birçok kişi yapmıştır. Başına giren mermi çekirdeği hâlâ bulunamadı. H.K. yalan söylüyor, şikâyetçiyim” dedi. Mehmet Oktay da “Babam sağ elini asla kullanmazdı” dedi. Mahkeme, sanık H.K.’nin tutuklanması yönündeki talebi reddetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı