"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Elinde olmayanları söyleme bana. Elinde olanlardan bahset can!”

Merhabalar sevgili okurlar. Bir önceki yazımda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın tüm yurtta coşkuyla kutlandığını söyledim sizlere. Yanılmışım… Hem de fena halde…

Perşembe sabahı yazımı yazmadan önce 30 Ağustos törenlerini izledim televizyonda. Coşkuyla doldu içim… Bu sebepten olsa gerek, herkesin aynı coşkuyla kutladığını sandım bu büyük bayramı. Bu yanılgı büyük bir hayal kırıklığı yaşattı bana. Hem yanıldığım, hem de bu yanılgıyı satırlarıma taşıdığım için üzgünüm.

“Üzülme! Görebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan, ne mutlu sana!
  Elinde olmayanları söyleme bana. Elinde olanlardan bahset can!”

demiş Mevlana. Ne de güzel söylemiş… Aslında hemen her insanın elinden diğerlerinden daha iyi yapabileceği bir iş gelebilir. Yeter ki istesin…
2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda rekorla altın madalya kazanan haltercimiz Nazmiye Muslu, elinde olmayana değil olana odaklanmanın kişiyi nerelere taşıyabileceğinin en güzel örneği. Londra’daki müsabakalarda ilk hakkında 100, ikinci hakkında 104 kilo kaldıran bedensel engelli milli halterci, 3. hakkında 106 kilo kaldırarak paralimpik rekoru kırdı. Altın madalya kazanan sporculara verilen dünya rekoru kırma hakkını kullanan ve bir kez daha salonu dolduran seyircilerin yoğun tezahüratları arasında podyuma çıkan Nazmiye Muslu, 4. hakkında 109 kiloyu kaldırarak yeniden dünya rekoru sahibi oldu.
Kara Harp Okulu'ndan 1993 yılında piyade teğmen olarak mezun olan Korhan Yamaç, 1995'te mayın patlaması sonucu sağ ayağını kaybetti. Ama hayata küsmedi… 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda atıcılık dalında ülkemizi temsil etti. Ve milli atıcımız Korhan Yamaç, Londra’da gümüş madalya kazandı. Bu, Korhan Yamaç’ın kariyerinin 3. paralimpik madalyası.
Londra 2012 Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımız bugüne kadar oynadığı üç maçta iki galibiyet elde etti. Bu yazı yayına girene kadar, belki de, dördüncü maçındaki rakibi İspanya’yı da yenmiş olacak.
Paralimpik Oyunları’nın ilki 1960 yılında Roma’da yapıldı. Bu yıl Londra’da 14’üncü  Paralimpik Oyunları gerçekleştiriliyor. 1960 yılından beri, engelinin arkasına saklanarak hayata küsmek yerine elinde olanlara odaklanarak yaşamayı seçen sporcular inanılmaz başarılara imza atmayı sürdürüyorlar. Ülkeleri ise, onlarla gurur duyuyor…
Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

 


X