« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Elimizden gelen en iyi kadroyu kurduk"

Türkiye Basketbol Federasyonu Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay, Mersin'de 20-30 Haziran tarihlerinde yapılacak 17. Akdeniz Oyunları için iyi bir kadro yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Erdenay,  Beko Basketbol Ligi'nde play-off serisinin devam ettiğini belirterek, "Elimizden geldiğince iyi bir kadro yapmaya çalıştık. Play offlarda oynayan takımlardan alacağımız oyuncular var. Sakatlıklar bizi biraz yıprattı. 4-5 tane oyuncunun sakatlığı bulunuyor" dedi.

Yoğun geçen bir sezonun ardından bazı oyuncuların hemen milli takıma katılmak istemediği şeklindeki iddiaların doğru olmadığını vurgulayan Harun Erdenay, şöyle devam etti:

"Oyuncuların gelmek istememesi diye bir şey yok. Çünkü sonuçta bir daha Akdeniz Oyunları kim bilir Türkiye'de ne zaman düzenlenecek. O yüzden oyuncular burada kendi saha ve seyircilerin önünde oynamayı isteyeceklerdir. Akdeniz Oyunları'nda kazanacakları altın madalya onların kariyerlerinde çok güzel bir anı olacak. Konuştuğum sporcuların hepsi oyunlara katılmak istediğini
söyledi. Fakat bazıları sakatlık dolayısıyla katılamadılar. Sonuçta 6 günde 5
maçta altın madalyaya ulaşacağın çok kısa bir dönem olduğu için oyuncunun oynamak istemeyeceğini sanmıyorum."

Erdenay, iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini kaydederek, "Çok iyi antrenman yapıyoruz. Play-offlarda elenen takımlardan gelen oyuncuların katkılarıyla Akdeniz Oyunları'nda altın madalya almayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"İstanbul 2020 için önemli"

Harun Erdenay, İstanbul'un 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'na adaylık sürecinde Türkiye'de yapılan Akdeniz Oyunları'nda alınacak sportif başarının önemli olduğunu belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da Akdeniz Oyunları'ndaki sportif başarıya önem verdiğini dile getiren Erdenay, şunları söyledi:

"2020 Olimpiyatlarına adayız. Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri Abdi İpekçi ve Sinan Erdem Spor Salonlarını gezerken biz de onlara eşlik ettik. Olimpiyatları almak için gerekli kriterlerden konaklama konusunda otellerimiz mükemmel. Ulaşım ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Marmaray gibi çok büyük projeleri bulunuyor. Zaten 2002'den bu yana gelen inanılmaz bir tesisleşme var. Bugün basketbol açısından İstanbul'da 10 bin seyirci kapasitenin üzerinde çok güzel 3 tane salon var. Birçok ülkenin şehirlerinde böyle 3 tane büyük salon yok. Neyimiz eksik; sportif alanda başarılarımız eksik. Akdeniz Oyunları'nda da sportif oyunlardaki başarı çıtasını yükselterek, ülkece oradaki seçimi bir riske bırakmak istemiyoruz. Bize 'şuyunuz eksik' diyemesinler. O yüzden Akdeniz Oyunları büyük önem taşıyor."

Bunları da Beğenebilirsiniz