"Elimizde böyle bir bilgi yok"

BERLİN
09 Eylül 2015 - 10:12Son Güncelleme : 09 Eylül 2015 - 10:12

Twitter'da dolaşan ve bir PKK teröristini Almanya'nın Peşmergeye verdiği tanksavar Panzerfaust 3 ile gösteren fotoğrafı konusunda Alman Savunma Bakanlığı açıklama yaptı: “Bizim elimizde böyle bir bilgi yok” dedi.

Almanya'nın bu silahları terör örgütü IŞİD’le mücadelede kullanılması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne yollamış, Peşmergelere de bu silahın eğitimini vermişti. Ancak Türkiye bu silahların bir şekilde PKK’nın eline geçebileceğinden endişe ediyordu.

Twitter'da bir PKK teröristinin zırhlı araçlara karşı son derece etkili bir silah olan Panzerfaust 3 ile görüntülenmesi, bu silahlar PKK'nın eline mi geçti sorusunu gündeme getirdi.

Konuyu Alman Savunma Bakanlığı'na sorduk. Alman Savunma Bakanlığı, “Bizim elimizde böyle bir bilgi yok” dedi.

Bu nedenle iddiayı ciddiye almak için bir gerekçeleri bulunmadığını kaydeden Savunma Bakanlığı yetkilisi, resimden hareketle silahın menşeiini tespit etmenin de mümkün olmadığını söyledi.

Alman Savunma Bakanlığı yetkilisi, daha önce de terör örgütü IŞİD'in elinde Alman silahlarıyla fotoğraf ve iddiaların dolaştığına ve bunların hiçbirinin doğru çıkmadığına işaret etti.

SADECE IŞİD'E KARŞI

Peşmergeye verilen Alman silahlarının sadece IŞİD'le mücadele amacıyla gönderildiğini vurgulayan Savunma Bakanlığı yetkilisi şöyle dedi:

“Biz, Peşmergeye gönderilen silah ve mermilerin kullanımı konusunda çok açıkça ve her nakliyatta, bu silahların sadece Peşmerge'nin elinde kalacağı ve Almanya'nın onayı olmadan üçüncü bir ele geçmeyeceğine dair imzalı güvence alıyoruz. Bunun Almanya için önemini her seferinde hatırlatıyoruz. Peşmerge Bakanlığının kendisi de bu silahların sadece kendilerinde kalacağı ve Almanya'nın onayı olmadan üçüncü bir kişiye verilmeyeceğini defalarca açıkladı.”

Alman Savunma Bakanlığı “Peşmerge bu silahları Suriye'deki YPG'ye vermiş olabilir mi” sorusuna da, silahların Peşmerge dışında üçüncü hiçbir kişiye verilemeyeceğini hatırlattı.

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı