"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Elimin derisi dökülüyor

Güzin Abla

<ı>S.Ö /

Çalışan bir genç kadınım. Sinirden ölmek üzereyim. Nedeni ellerimdeki deri döküntüleri. Kaşıntı yok ama, parmaklarım birbirine sürdününce sinir olup, huylanıyorum. Cildim aşırı hassas. Bulaşık detarjanı bile derimin dökülmesine yol açıyor. Değişik deterjanlar denedim, olmadı. Sonuç hep aynıydı. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Lütfen yardım eder misiniz?

Sevgili Kızım, cildiye uzmanı değilim ama sanırım sizde deterjan alerjisi var. Belki de egzama denilen bir tür deri hastalığı bu. Mutlaka bir cilt uzmanına danışmalısınız. Kaşıntı yok, ama parmaklarım birbirine sürtününce huylanıyorum, diye tarif ettiğiniz şey, alerjinin yol açtığı tatlı kaşıntıyı hatırlatıyor. Size derinin pul pul kalması, dökülmesini engelleyecek basit bir el losyonu önereyim, sizin gibi kuru ve hassas cildi olan hanımlara çok yararı olabilir: Bir kahve fincanı gliserine, bir çorba kaşığı gülsuyu katın. Buna birkaç damla limon suyu ilave edin. Bu karışımı iyice çalkalayıp, ellerinize sürün. Özellikle de bulaşıkları bir süre deterjanla yıkamayın. Bildiğimiz beyaz sabunla yıkayın. Ellerinizi korumak için, iş yaparken, önce bir çift pamuklu eldiven giyin. Üzerine bulaşık eldiveni geçirin. Ellerinizi mümkün olduğu kadar suya sokmamaya bakın.

X