Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Elimde bahşiş kuaför peşinde koşmaktan kurtuldum

İtiraf edeyim daha yeni haberim oldu, meğer kredi kartıyla bahşiş de ödenebiliyormuş. Düşündüm, kaç zamandır restoranlarda, barlarda, kafelerde boşuna ıstırap çekiyormuşum.

Uçuş mili kazandıran bir kredi kartım var ve mümkün olduğunca tüm ödemelerimi kredi kartıyla yapıyorum. Bana kalsa ekmeği bile kredi kartıyla alıp, milime mil katacağım. Miller birikip de bedava uçabileceğim miktara gelince, nedense kendimi daha bir özgür hissediyorum. Diyorum ki, ‘İstesem şimdi atlar uçağa, oraya giderim, buraya giderim. Bilet parasını düşünmek zorunda değilim.’ Sanki gittiğim yerde bedava kalacağım. Bakın şimdi aklıma geldi, otelde konaklama kazandıran kredi kartı da olsa keşke!

Ben bütün ödemeleri kredi kartıyla yapıyorum ya, cüzdanımdaki paranın bittiğini bazen fark etmiyorum. Ya da fark ediyorum da, nasıl olsa kredi kartım var diyorum. Bu gibi durumlarda bir restorana ya da kafeye gittiğimde aklım başıma geliyor tabii. İyi güzel, kredi kartıyla hesabı ödedin de bahşiş ne olacak?

En son Zencefil’de başıma geldi. Ben oraya her hafta giderim üstelik. Bozuk para cüzdanımdakileri masaya döktüm, imkanı yok hesabın yüzde 10’u kadar etmiyor. Bu kadar komik bir meblağ bırakacağına hiç bırakma daha iyi, garsonla dalga geçer gibi. Aksi gibi garsonların çoğu sık sık gittiğimden yüzümü tanıyor. Allahım nasıl utandım çıkarken anlatamam. Yabancı bir yer olsa, o kadar aldırmayacağım. Bir daha beni nerede görecekler?

Şimdi öğreniyorum ki, kredi kartıyla bahşiş ödenebiliyormuş. Dışbank ve Garanti Bankası’nın böyle bir uygulaması var. Dışbank üç sene evvel başlamış.

Diyelim, bir restorana gittiniz... Hesap geldi, kredi kartıyla ödediniz. Hani imzalayın diye size bir slip getiriyorlar. Kredi kartı Dışbank veya Garanti’nin POS makinesinden geçerse, slipin üzerinde bahşiş alanı oluyor. Siz bu alana ne kadar bahşiş bırakacağınızı yazıyorsunuz. İşyeri de yazılan bu bahşiş bedelini POS terminali üzerinden satış olarak giriyor.

Bahşiş ödemesi yapılan her işletme bu uygulamayı kullanabiliyor. İşletmenin Dışbank veya Garanti POS terminali olması ve şubesine bu özelliği istediğini belirtmesi hizmetten yararlanması için yeterli.

Dışbank POS’larıyla bahşiş ödeme uygulaması 2715 restoran, kafe ve barda kullanılıyormuş. Maalesef elimde Garanti’nin rakamları yok. Ama dert etmeyin, kredi kartıyla bahşiş ödemek için ille de bu iki bankanın kredi kartını kullanıyor olmanız gerekmiyor. Herhangi bir kredi kartını kullanabilirsiniz. Yeter ki, POS makineleri bu iki bankaya ait olsun.

Düşündüm de, bu uygulama benim en çok kuaförlerde işime yarayacak. Çok utanırım çünkü elimde bahşişle, kuaförün peşinde koşturmaktan. Parayı arka cebine mi sıkıştıracağım, gömlek cebine mi sokacağım, eline mi tutuşturacağım... Elim ayağım dolanıyor hep. Bazı kadınlara çok özeniyorum, ne kadar rahatlıkla yapıyorlar bu işi. Ama bu sistemle dert değil, son derece teknik bir biçimde mesele hallolur biter. Oh ya...
X