Gündem Haberleri

  Elif Bebek 400 TL

  Hürriyet Haber
  30.11.2009 - 03:22 | Son Güncelleme:

  Giysileri, takıları, saçlarıyla Türkiye'nin imajı olacak 'Elif Bebek' dünyaya Türkiye’nin kültürel zenginliklerini tanıtacak olan.

  Dekoratif el sanatlarının ülke tanıtımında büyük yeri olduğu ve aynı zamanda ülkelerin karakteristik özellikleriyle birlikte geleneksel kıyafetlerini ve kültürünü yansıtmak amacıyla ortaya çıkan, giysileri, takıları, saçları ve Türk /images/100/0x0/55eafb92f018fbb8f8a35306kızlarının yüz ifadesini taşıyan Elif Bebek Türkiye'nin yeni imajı oldu.

   

  Türkiye 2003 yılında UNESCO tarafından kabul edilen ‘Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ne, 2006 yılında taraf olarak bu konuda ilk adımı attı. Buna göre kültürel mirasımızın korunması, tanıtılması ve bu konuda kamuoyu bilincinin artırılması, başta geleneksel el sanatlarımız olmak üzere maddi kültür ürünlerinin ekonomik ürünlere dönüştürülmesi 9. Kalkınma Planı’nda da yer aldı.

   

  20 DEĞİŞİK MODELİYLE ELİF BEBEK - FOTO GALERİ

   

  /images/100/0x0/55eafb92f018fbb8f8a35308Türkiye’de faaliyet gösteren 12 Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen yarışma sonucu ortaya çıkan bebek, Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan projeyle Ankara, İstanbul, Trabzon ve Antalya Olgunlaşma Enstitüleri’nde seri üretim bantları kurularak, üretime başlandı.

    

  Geleneksel El Sanatları Geliştirme Projesi" kapsamında Türkiye genelinde düzenlenen Geleneksel Folklorik Kitre Bebek Yarışması neticesinde özellikleri belirlenen Elif Bebek, folklorik kıyafetler giyecek, saçları örgülü olacak.

   

  Elif bebekler protokol ziyaretleri sırasında yabancı ülke temsilcilerine hediye edilecek. Ayrıca 20 farklı çeşitte üretilecek olan bebek 250-400 TL arasında satışa sunulacak. Elif Bebek, seri üretime uyguluğu, hediyelik eşya olarak küçüklüğünden kaynaklı taşıma kolaylığı ile hediyelik eşya sektörünün eksikliğini tamamlaması hedefleniyor.

   

  TÜRKİYE’Yİ ELİF BEBEK TANITACAK

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı