Dünya Haberleri

  Eliezer: Esir değişiminde anlaşmaya çok yakınız

  hurriyet.com.tr
  24.11.2009 - 13:29 | Son Güncelleme:

  İsrail ve dünya kamuoyunu uzun süredir meşgul eden esir asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması konusu yeniden canlanıyor. Anlaşmanın birkaç gün içinde gelebileceği bile konuşuluyor.

  Konuyla ilgili İsrail basınında son dönemde çıkan haberler, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan İsrail Sanayi Bakanı Binyamin Ben Eliezer tarafından teyit edildi.

   

  İsrail basını ve yabancı ajanslar, kaynaklara dayandırdıkları haberlerde, anlaşmanın bu hafta sonuna kadar yapılabileceği belirtilmişti. Haaretz gazetesi, anlaşmanın Şalit karşılığında serbest bırakılacak son Filistinli tutuklunun adına kaldığını bildirmişti.

   

  Ankara'da bugün İsrail ordu radyosuna açıklama yapan Eliezer, “Bana göre esir değişimi konusunda anlaşmaya çok yakınız... Ödenecek çok büyük bir bedel olacak, ama sanırım hükümet bunu onaylayacaktır” dedi.

   

  Olası anlaşma, üç yılı aşkın süredir Gazze'de tutulan İsrailli asker Şalit karşılığında yüzlerce Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını öngörüyor.

   

  NETANYAHU KARAMSAR

  Taraflar, Şalit'i serbest bırakmak konusunda ilk kez anlaşma noktasına yaklaşmış değiller. Ancak bugüne kadarki girişimler başarısız oldu. Bu nedenle Tel Aviv'den gelen açıklamalar biraz daha temkinli.

   

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu açıklamasında, "Henüz bir anlaşma yok ve olup olmayacağını da bilmiyorum" dedi.

   

  Netanyahu, dün yaptığı açıklamada da olası bir anlaşmanın hükümet tarafından onaylanması ve İsrail parlamentosu tarafından da tartışılması gerektiğini belirtmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı