Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eleştiriler haksız

  Hürriyet Haber
  23 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 1999 - 00:01

  İstanbul Tabib Odası, sorunlu sağlık sistemi ile ilgili olarak hekimlere ve kendilerine yönelik eleştirilerin, zaten çok zor şartlar altında çalışan hekimlerin mesleki motivasyonlarını zedelediğini belirtti.

  İstanbul Tabip Odası, Yönetim Kurulu'nun görevde bulunduğu 14 aylık dönemde incelediği 339 dosyanın dökümünü de açıkladı. Bu dönem içinde 1 doktora 6 ay meslekten men, 1 doktora 3 ay meslekten men, 2 doktora 2 ay meslekten men, 3 doktora 1 ay meslekten men ve 2 doktora da 15 gün meslekten men kararı verildiği bildirildi.

  Eleştirilere cevap vermek amacıyla İstanbul Tabib Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘‘Zaman zaman hekimlere yönelik hiçbir temeli olmayan iddia ve yorumlar ya da hekim hatası iddiaları ile ilgili özensiz, tek taraflı adeta yargısız infaz türünden yayınlar hekim kamuoyunu üzmekte, zaten çok zor şartlar altında çalışan hekimlerin mesleki motivasyonlarını zedelemektedir’’ denildi.

  Haklarındaki bazı yanlış haber ve yorumların hekimleri rencide ettiği belirtilen açıklamada, bu tür yayınların toplumu, konu hakkında yanlış bilgilendirdiği, hekimleri de tüm sistemin suçlusu olarak tanıttığı ileri sürüldü. Son günlerde bazı basın organlarında, hekim hatası iddialarına İstanbul Tabip Odası'nın duyarsız kaldığı yolundaki iddiaların da haksız olduğu belirtilerek şöyle denildi:

  ‘‘İstanbul Tabip Odası, hekimlik uygulamaları ile ilgili olarak çeşitli kaynaklardan gelen başvuruları büyük bir titizlikle, bilimin rehberliğinde incelemekte ve sonuca bağlamaktadır. Bundan tüm kamuoyunun emin olmasını diliyoruz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı