Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Elemeler sürprizler getirir

Almanya Basketbol Milli Takımı'nın deneyimli başantrenörü Svetislav Pesic, Türk Milli Takımı'nın başında bulunan Bogdan Tanjevic'in basketboldan uzak yaşayamayacağını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Adidas İstanbul Cup 2012 organizasyonu için İstanbul'a gelen Alman Milli Takımı'nın çalıştırıcısı, 2013 Avrupa Şampiyonası elemeleri boyunca Türk Milli Takımı'nın başında görev yapacak Tanjevic'in kendisinin de geçmişte antrenörü olduğunu belirterek, “Bogdan Tanjevic basketbolsuz yaşayamaz. O'nun için en iyisini istiyorum” dedi.

Tanjevic'in yeniden Türk Milli Takımı'nın başında bulunmasından memnuniyet duyduğunu kaydeden Svetislav Pesic, “O'nun varlığı milli takım için de iyi bir şey. Geçmişte O'nun oyuncusuydum. Yugoslavya Milli Takımı'nda antrenörümdü. Geçmişe dayanan ilişkilerimiz var. Kendisini başarılı buluyorum. Türk Milli Takımı'na da başarılar diliyorum” diye konuştu.

Avrupa basketbolunun önemli isimlerinden biri olan Pesic, (A) Milli Takım'ın ise deneyimli ve kaliteli bir kadroya sahip olduğunu ifade etti.

Türk Milli Takımı'nın çok tehlikeli bir grupta yer aldığına dikkati çeken tecrübeli çalıştırıcı, “Elemeler her zaman sürprizler getirir. Hem Türk Milli Takımı hem de diğerleri çok konsantre olmalılar” dedi.

Nowitzki'nin yokluğu

Alman Milli Takımı'nda NBA patentli oyuncu Dirk Nowitzki'nin olmayışına yönelik soruyu yanıtlayan başantrenör Pesic, takım olarak Nowitzki ile ilgili konuşmadıklarını ifade etti.

NBA yıldızının şu anda tatil yaptığını kaydeden Svetislav Pesic, “Şu anda Nowitzki ile ilgili konuşma zamanı değil. Şimdi takımdaki genç oyuncularla ilgili konuşma zamanı. Elemeleri geçmek için çalışıyoruz. Eğer elemeleri geçebilirsek, sonraki adımlara bakacağız. Ancak o zaman her konuyla ilgili konuşabiliriz” dedi.

Milli takım olarak her maça önem verdiklerini kaydeden deneyimli isim, şöyle konuştu:
“Biz de elemelere hazırlanıyoruz. Bunu sağlayan her fırsat önemli. Adidas İstanbul Cup'ı da önemli bir fırsat olarak gördük. Bizim için maç yapmak iyi bir fırsat. İstanbul'a gelmeden önce de çok antrenman yaptık. Yeterli idman gerçekleştirdik ve şimdi meyvelerini topluyoruz. Aldığımız sonuçlar bizi tatmin ediyor.”

Avrupa'nın önemli kulüplerinde de büyük başarılara imza atan Pesic, kendisinin ve Dusan Ivkovic ile Zeljko Obradovic gibi isimlerin büyük başarılara imza atmasındaki sırrın ne olduğu sorusu üzerine şunları söyledi:
“Sırrımız ilk olarak basketbolu sevmek ve basketbol için yaşamak. Basketbol için her türlü türlü fedakarlığı yapmak. Antrenörler oyuncular için vardır. Elbette her şeyi tek bir cümleyle açıklamak çok zor. En önemlisi şu ki biz basketbolcuya yardımcı olmak için varız. Oyuncunun her gün çalışması ve basketbol yeteneklerini geliştirmesi için varız.”

Bunları da Beğenebilirsiniz