‘Eleman atan yine kriz yaşayacak’

Ayşe AYDIN
28.07.2001 - 17:10 | Son Güncelleme: 28.07.2001 - 17:10

Teknoloji Holding, 'ekonomik kriz sonrasında kriz yaşamamak için' eleman çıkarmak yerine eleman aldı. Çalışan sayısını yüzde 25 artırdı ve bu oran yüzde 30'a kadar çıkacak. Kurucu Ortak Emin Hitay, ‘‘Kriz bir gün bitecek. Hazırlıksız yakalanıp eleman ve ar-ge çalışmalarını azaltanlar kriz sonrasına aynı şeyleri yaşayacaklar‘‘ diyor.

Bilişim sektörü 2001 başına kadar hızlı büyüdü. Ekonomik kriz, sektöre 'ummadığı bir darbe' vurdu. Bugüne kadar sürekli eleman alan şirketler eleman çıkarmaya başladı, birçok şirket battı. Temmuz ayında çalışanlarına az zam verecek ya da hiç vermeyecek sektörler arasında bilişim de katıldı.

Ancak istisna şirketler de var. Teknoloji Holding bunlar arasında ilginç bir yere sahip. Holding, kriz döneminde yüzde 25 artırdığı çalışan sayısına yeni eklemeler yapmayı planlıyor. Bu eklemelerle beraber artış oranı yüzde 30'a çıkacak. Amaç, kriz sonrasında kriz yaşamamak...

Teknoloji Holding A.Ş. 1988'den bu yana bilişim sektöründe hizmet veriyor. Emin Hitay ve Alphan Manas ortaklığıyla kurulan firma özellikle bilişim ve finans sektörüne özel veri toplama teknolojisi desteği sunuyor. 2000 yılı cirosu 14.7 milyon dolar. Bünyesinde bulunan firmalarda 106, ortak olduğu firmalarda 96 çalışanı var. Toplam sayı 202'ye ulaşıyor. Holding bünyesinde Exim, Planet ve Teknoser adlı üç şirket bulunuyor.

Exim, firmalara 'barkodlu sistemler' olarak adlandırılan Otomatik Tanıma ve Veri Toplama (OTVT) teknolojileri hizmeti veriyor. Exim'in hizmet portföyü içinde araçta muhasebe, RF (radyo frekanslı) üretim ve stok kontrol takibi de bulunuyor.

Planet, finans sektörüne hizmet sunuyor. Elektronik ödeme sistemleri konusunda donanım ve yazılım çözümleri sunan şirketin müşterileri arasında Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Dışbank, Finansbank ve Asya Finans bulunuyor.

Pazar payı yüzde 20 olan Planet bu alanda dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Ingenico'nun Türkiye Temsilciliği'ni de yürütüyor.

Teknoser, Teknoloji Holding'in teknik destek şirketi olarak hizmet veriyor. Projelendirme, kurulum ve satış sonrası desteği veren Teknoser, Teknoloji Holding bünyesinde 16 ilde faaliyet gösteriyor. İstanbul Çağlayan'da bin metrekarelik bir tesisi ve 70 çalışanı bulunuyor.

Teknoloji Holding'in K.V.K. Sayot, Ericsson, CPG Ericsson, Digiturk, Turkcell, Superonline ve Digikids gibi 'dış ortakları' da var.

Ekonomik kriz Teknoloji Holding'de geniş çaplı bir etki yaratmamış. Şirketin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay, krize karşı ilk önlemlerinin holding bünyesinde bulunan şirketlerin genel müdürleriyle bir toplantı yapmak olduğunu belirtiyor:

‘‘Tedirginliği engellemeye çalıştık ve müdürlerimizle kriz değerlendirmesi yaptık. Bir departmanımızı kapatmak zorunda kaldık ve dört kişi işten çıkarıldı. Ancak bu durumun krizle doğrudan ilişkisi yoktu. Aksine krizden sonra eleman sayımızı yüzde 25 artırdık ve artırmaya devam ediyoruz. Planet, iş geliştirme, satış ve yazılım alanında eleman alımı yapıyor. Çalışan sayımızı artış oranımız yüzde 30'a kadar çıkacak.‘‘

Hitay krize rağmen çalışan sayısını artırmalarının nedenini kriz bitimine hazırlık olarak açıklıyor: ‘‘Kriz elbette bir gün bitecek. Krize hazırlıksız yakalanıp eleman kapasitesi ve diğer Ar-Ge çalışmaları açısından gereksiz küçülmeye giden firmalar kriz sonrasına da aynı şeyleri yaşayacaklar.‘‘

Hitay Teknoloji Holding'in çalışanlar açısından bir okul olduğunu belirtiyor. Bugüne kadar sektöre çok sayıda bilişim elemanı yetiştirdiklerini ekliyor.

Teknoloji Holding, şirket ortaklarından Sayot'un geçtiğimiz günlerde Çanakkale Belediyesi'nin su dağıtım ihalesini almasıyla birlikte dev bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Holding, bu projenin elektronik su sayaçları bölümünü üstlenecek.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı