Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Elektroşok

  Batuhan OKUR
  26.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.10.2007 - 21:29

  10 Ekim tarihli haberlere göre Türkiye’de elektrik fiyatlarını otomatiğe bağlamak üzere çalışmalar başlatılmış. Elektrik üretimimizin ne kadarı doğalgaz ve petrole bağlı bilmiyorum ancak, dünyada giderek artan enerji ihtiyacının petrol ve doğalgaz fiyatlarını artırdığı malum. Bunun sonucu olarak, ülkemizdeki elektrik fiyatlarını da artacağını görmek için kahin olmaya gerek yok. Elektrik, ya da daha doğru deyimiyle enerji fiyatlarının teknoloji üzerinde ilk bakışta belli olmayan, ancak oldukça büyük bir etkisi var.

  Google gibi İnternet devlerinin en büyük giderlerinden biri enerji maliyetleri. Zira Google ve Microsoft son zamanlarda sunucu yatırımlarını hep enerjinin bol ve ucuz olduğu yerlere yaptılar. Yazı için araştırma yaparken rastladığım bir makalede Google, eğer sunucu teknolojisinde büyük değişiklikler olmazsa kısa bir süre sonra sunucu başına düşen enerji maliyetlerinin sunucunun kendi maliyetini geçeceğini belirtiyordu.

  Enerji maliyeti sadece İnternet devlerinin değil, cep telefonu operatörlerinin de büyük baş ağrısı. ABI tarafından yapılan bir araştırmaya göre operatörlerin enerji maliyeti, en büyük üç işletme maliyeti kalemi arasında. Ülkemizde ve dünyada kullanılan GSM sistemi, maalesef enerji maliyeti açısından WiFi ve WiMAX gibi teknolojilerin çok gerisinde. WiFi ve WiMAX, GSM’e göre daha gelişmiş bir veri alışveriş teknolojisi kullandıklarından, enerji verimliliği açısından yaklaşık 10 kat daha iyi sonuç veriyorlar. Bu araştırmaya dayanarak, uzun vadede WiMAX gibi çözümlerin hayatımıza kaçınılmaz olarak gireceğini görmek mümkün. Maalesef Türkiye’de 3. Kuşak tartışmaları yaşanırken Türkiye için uzun vadedeki enerji maliyeti gündeme dahi gelmedi. Ya bu işin bu yanı düşünülmedi, ya da akla gelse bile ’Bütün dünya böyle yapıyor, biz de izleyeceğiz’ dendi geçildi.

  Aslında konuyu buradan alıp kanımca çok önemi olan, ancak ülkemizde yanlış nedenlerle reddedilen nükleer teknolojiye getirmek mümkün. Ancak yazımın amacı bu değil. Bana bu yazıyı yazdırtan, bir arkadaşımın gönderdiği ’Black Google’ (Kara Google) adlı site (www.blackle.com). Bu oldukça akıllı bir girişim. Zira monitörler beyaz renkleri gösterirken siyah renklere göre çok daha fazla enerji harcıyorlar. Site Google’ın beyaz renkli başlangıç sayfasını siyah hale getiriyor ve siyah sayfaları kullanarak arama yapmanızı sağlıyor. Sitenin hiç bir kar amacı yok, sadece insanları bir araya getirerek elektrik kullanımını azaltmayı hedeflemiş ve ben bu yazıyı yazarken, Blackle kullanan Google kullanıcıları toplam 263 kilovat saat enerji tasarrufu sağlamışlar. Acaba biz 3. Kuşağı atlayıp 4. Kuşakla dünyada iletişim alanında atılım yapıp lider konumuna geçsek, ülke olarak ne kadar enerji tasarruf edeceğiz?

  BarCamp’I KaçIrdIm

  Yurtdışından yazılar yazmanın en büyük dezavantajlarından biri, Türkiye’deki girişimcilerle yeterince kaynaşma imkanı bulamamak. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da İnternet camiasının bir araya getiren güzel bir organizasyon, group.ps ile adını duyuran Emre Sokullu liderliğinde gerçekleşti. 200 kişinin katılımıyla gerçekleşen bu girişimin detaylarına www.barcampistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz. Devamının gelmesi dileğiyle.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı