Elektronik sigara zehirli kimyasal içeriyor

04 Ağustos 2009 - 09:45Son Güncelleme : 04 Ağustos 2009 - 11:10

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, üreticilerinin tütünden yapılan sigaralara göre daha güvenli olduğunu iddia etmelerine rağmen, elektronik sigaralarda kansere neden olan zehirli kimyasallar bulunduğunu bildirdi.

FDA, 2 büyük elektronik sigara yapımcısının ürünlerine yapılan testlerde, aralarında otomotiv sektöründe kullanılan antifirizin temel maddesinin de bulunduğu bazı zehirli kimyasallar tespit edildiğini belirtti.

FDA yetkilisi Dr. Joshua Sharfstein, ürünlerin ne kadar nikotin ve ne kadar diğer kimyasalları içerdiği hakkında çok az şey bilindiğini söyledi.

FDA'daki bilim adamları, incelenen 19 çeşit elektronik sigaranın yarısında insanlarda kansere neden olan nitrozamin bulunduğunu, nikotin içermediği bildirilen bazı ürünlerde ise düşük seviyede uyarıcılara rastlandığını, bu ürünlerin öncelikle Çin'de üretildiğini ifade etti.

FDA yetkilileri, ürünleri incelenen firmaların merkezi Florida'daki Smoking Everywehere ile merkezi Arizona'daki NJoy Cigarettes olduğunu açıkladı. FDA, 2 şirkete karşı harekete geçilip geçilmeyeceği hakkında ise açıklamada bulunmadı.

Elektronik Sigara Derneği ise FDA'nın testlerinin, doğru ve güvenilir sonuçlara varmak için yetersiz olduğunu ileri sürdü.

Amerikalı kamu sağlığı savunucuları, bazıları çikolata, ciklet, nane aramosı içeren elektronik sigaraların genç insanları tütün ürünlerine alıştırmak için bir köprü vazifesi gördüğünü belirtiyor.

ABD'de elektronik sigaralar tütün yasalarına tabi değil. Bu yüzden genç insanların kolaylıkla bu ürünleri alabildiği bildirilirken, Elektronik Sigara Derneği, üyelerinin ürünlerini sadece uzun zamandır sigara içen yetişkin insanlara sattığını iddia ediyor.

Elektronik sigaralar doğrudan akciğerler tarafından emilen nikotin buharı üretiyor. Üreticileri, yakıcı ve kanser nedeni zararlı maddeler içermediği gerekçesiyle ürünlerinin sigara tiryakileri için sağlıklı bir seçenek olduğunu öne sürüyor.

Senatör Frank Lautenberg mart ayında, güvenli olup olmadığı kanıtlanana kadar elektronik sigaraları piyasadan çekmesi için FDA'ya başvurmuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 12 Yorum }
 • ahmet behlül 24.7.2009 13:48:09
  arabalarınızdan çıkan egsoz gazları , etrafa attığınız çöpler, günlerdir yıkanmayan bulaşıklar, açıkta bırakılan yicekler, pastaneden aldığınız pastalar tatlılar,fırından aldığınız ekmekler çok sağlıklı , ama sigara değil , sigara yasaklansın :)<br>
 • semih kazancı 24.7.2009 00:06:01
  Sigara yasağı kökten kaldırılmalı. Orası yasak burası yasak ne bu ya sigara içmeyenler ne kadar bencilmiş. Hani neredeyse sigara içmeyen arkadaşlarım ile selamı sabahı kesecem. Patlıcan bildiğiniz patlıcan NIKOTIN DEPOSUDUR bilmiyorsanız öğrenin.
 • Hayati Binler 23.7.2009 19:40:26
  Sahtesi de, elektroniği de zehirli ve gereksiz. Bırakın şu bütün pislikleri cebiniz ve sağlığınız kurtulsun.
 • Uftade Ce 23.7.2009 18:06:09
  Emin olun yediğimiz gofretler ,bisküviler,hazır kekler vs.Elektronik sigaradan daha zararlı.Sigarada 4000 in üzerinde zehirli madde var diye bas bas bağırıyorlar..E-Sigarada 1 tane var yada 2 tane .4000 de 2..Daha güvenilir değil mi peki ?.Sigara şirketleri pazarlarını mı paylaşmak istemiyor ?
 • gokce cantez 23.7.2009 17:29:06
  Ya Bosversenize ArkadaşLar Sigaranın İyisi Kötüsü mü OLur Hepsi Zehir İşte.. Sanki YasakLadıLarda NoLdu Şimdiki GençLerin YasakLarı Çiğnemeye Daha Çok EğiLimi OLduğundan DoLAyı Daha Çok Cazip GeLiyo .. En İyisi Kendi HaLLerine Bırakmak..
 • Halid Kılıç 23.7.2009 17:12:06
  sigara içmek evet suçtur hem kendi canın hem de başkaları için bunu medeni insanlar anlar.
Sayfa Başı
HaberlerSonbaharrotasiistanbulYağmurlu havada gezilebilecek yerlerSalzburgAVUSTURYAFaroe Adaları neredeFaroe Adaları